| panther2007 a întrebat:

Android ROM&ROOT...
Nu este tocmai o intrebare si este mai degeaba o tema de discutie.
Nu cunosti ceva legat de telefonul sau tableta ta android, ai o problema?
Atunci te invit sa postezi aici!
Nu stii ce este ROM?
Atunci te invit sa discutam!
Nu stii ce este acela Root sau ce avantaje iti ofera el?
Atunci te invit sa descoperi ROOT-ul
Haideti sa dezvaluim misterele android.
Sa discutam detaliat orice amanunt.
Iar daca ai vreo problema sau nelamurire legata de android
spune-o iar eu te voi ajuta

24 răspunsuri:
| kboom a răspuns:

Eu am o problema cu androidul personal, am incercat sa-i schimb versiunea android care nu sa finalizat cu succes, iar acum am probleme, nu se porneste in recovery...tin apasat pe tasta power + volume, insa se restarteaza in loc sa porneasca recovery... cei de facut? am telefon Huawei Ascend y201 sau 8666-1.

| panther2007 explică (pentru kboom):

Din nefericire pentru tine ti-ai brick-uit telefonul, dar se poate repara daca el intra in modul download. Daca intra in mod-ul download atunci e ok il poti repara. Iti trebuie un program numit ODIN si un rom pentru telefonul tau, insa daca nu intra in modul download doar o mufa JITAG iti poate salva telefonul... daca esti din Bucuresti te pot ajuta eu cu reparatia telefonului

| kboom a răspuns (pentru panther2007):

Imi poti explica cum e modul download? si de unde fac rost de programa ODIN si de rom-ul care am nevoie?
P.S. daca nu tin pe tasta power+volume, pai telefonul se aprinde in mod obisnuit si merge!

| kboom a răspuns (pentru panther2007):

Din pacate nu sunt din Bucuresti, insa as vrea acasa sa'l repar, daca ma poti ajuta!

| panther2007 explică (pentru kboom):

Da el functioneaza da nu intra in modul recovery asta pentru ca are brick.
Cum poti intra in modul download?
Sunt cinci combination de a intra in modul download:
power+volum up+home
power+volum down+home
power+home
power+volum up
power+volum down
astea sunt combinatiile de a intra in modul download, dar combinatiile difera de la telefon la telefon, pentru ca unele intra in modul recovery. Dar poti incerca toate combinatiile mentionate si cu siguranta cu una din ele telefonul tau trebuie sa intre in modul download.
Daca a intrat in modul download si iti apare pe display textul download atunci brick-ul tau se poate repara, daca intra in download mod si iti apare omuletul de la android ce are un triunghi inseamna ca modul download este blocat.
Dar hai sa iti spun ce trebuie sa faci.
In primul rand ai nevoie de programul Odin ce il poti downloda de pe internet.
Pe urma ai nevoie de un rom oficial pentru telefonul tau( preferabil este sa cauti pe google rom odin for....si aici scrii marca si modelul telefonului tau si scrii pe urma download)
Acum ca ai odin si rom-ul telefonului tau trebuie sa faci anumite setarii din telefon
intri in meniu te duci la setari daca ai meniul in limba romana trebuie sa cauti in setari rubrica optiuni dezvoltator.
Daca nu o ai atunci intra in aplicatii iar acolo trebuie sa existe optiunea dezvoltator.
Dai click pe aceasta optiune si bifezi depanare Usb sau Usb debbugind.
dupa ce ai bifat poti sa iesi din meniu.
Acum conectezi telefonul la pc prin cablul de date.
Pc-ul tau va incepe sa downlodeze si sa instaleze anumite drivere ale telefonului tau, daca nu downlodeaza nimic atunci inseamna ca are deja instalate driverele usb necesare telefonului tau.
Acum deconectezi telefonul de la pc, il inchizi si intri in modul download( cu una din combinatiile mai sus mentionate)
Acum ca ai telefonul in modul download, il poti reconecta la pc prin cablu usb.
Acum trebuie sa deschizi programul odin.
Daca telefonul este in modul download programul odin o sa ti-l recunoasca.
Acum trebuie sa dezarhivezi rom-ul ce l-ai downlodat(de obicei el este arhivat in rar sau zip).
Dupa ce ai terminat de dezarhivat rom-ul te duci in odin si bifezi casuta unde scrie re-partition, dai click pe PDA si selectezi fisierul ce tocmai l-ai dezarhivat.
Acum nu iti ramane de cat sa apesi butonul start.
In felul asta iti reinstalezi rom-ul prin odin.
Cand s-a terminat procesul de instalare telefonul tau se va restarta.
Dupa ce se restarteaza si intri in meniul android poti sa deconectezi telefonul de la pc.

| kboom a răspuns (pentru panther2007):

Apropo, eu vreau sa il repar insa nu stiu ce inseamna Brik!? explica-mi si mie intr-un mod mai simplu!
si in privinta ROM-ului am gasit asta http://www.mobyware.net/......09764.html te rog sa tragi o privire sa vezi daca e bun!
insa in privinta Odin-ului, nu am gasit pe net, poate eu nu stiu care'i bun, si te rog pe tine sa-mi dai un link!

| panther2007 explică (pentru kboom):

Ala este un rom manager si nu prea iti este bun. Daca ai telefonul rootata cauta in google market rom recovery, downlodeaza aplicatia rom manager(are o iconita gen o palarie) dupa ce ai instalat aplicatia deschide-o...o sa iti apara in meniul ei clockworldmod recovery iar tu unu va trebui sa downlodezi acest recovery, verifici daca telefonul tau este in lista telefoanelor combatibile iar daca nu este atunci alegi sa downlodezi manual una din cele doua versiuni de recovery, dupa ce ai terminat de facut acest lucru poti incerca sa intri cu telefonul in modul recovery(in mod normal ar trebui sa functioneze modul recovery).
Cat despre rom-ul telefonui tau(adica android-ul in sinea lui) am facut si eu o mica cercetare si am descoperit ca nu exista versiune pentru odin(poate daca am sa caut mai amanuntit ak sa gasesc)
Cat despre odin poti sa downlodezi oricare versiune de odin nu conteaza.
Ce este sau ce inseamna Brick?
Sunt doua versiuni de Brick una nu iti permite sa intri in modul download iar o alta nu iti permite sa mai deschizi deloc telefonul si este numita super BRick, si un caz rar de brick e atunci cand nu poti intra in modul recovery.
Dar in toate cazurile de brick exista o posibilitate de reparare.
In cazul in care ai brick download(adica nu poti intra in modul download) singurul mod in care poti sa repari telefonul este o mufa Jig care costa vreo 25 de lei si iti intra telefonul in modul download.
In cazul in care ai super Brick adica telefonul tau nu se mai deschide sub nici o forma dar pc-ul iti recunoaste telefonul cand il conectezi cu cablul usb, singura posibilitate de reparare e o mufa JITAG care costa vreo 50 de lei, dar degeaba o cumperi pentru ca iti trebuie un RiFF asa ca mai bine apelezi la un service si dai vreo 50-60 de lei pe reparatie.
In caz in care ai Brick recovery lucru rar intalnit si posibil sa nu ai deloc brick, posibil doar ca rom-ul ce a fost instalat de tine sa nu aiba imagine recovery si atunci nu are cum sa intre in recovery mod.
Exista o posibilitate de a repara acest inconvenient printr-un singur program numit mod recovery ce il downlodezi din google market(la ei se numeste rom manager si are o imagine asemanatoare cu un joben). O data instalata aplicatia asta trebuie doar sa downlodezi clockworldmod recovery si asta a fost, dar pentru a face toate astea trebuie sa ai telefonul rootat, desi am auzit ca pe unele telefoane se poate face acest lucru si fara root

| Tufa_Yonut_1997 a răspuns:

Salut am un Huawei u8160 si am instalat un meniu reconvey care nu se potriveste si nu mai porneste se resrtarteaza la infinit ce sa fac

| panther2007 explică (pentru Tufa_Yonut_1997):

Instaleaza un alt rom recovery asta daca iti permite, in caz contrar reinstaleaza Rom-ul prin odin

| Tufa_Yonut_1997 a răspuns (pentru panther2007):

Imi poti face rost de tot ce-mi trebuie petru a face asta

| Leonard_Marcu_1995 a răspuns:

Am si eu o problema cu mobilul: e un HTC Desire HD, iar de cateva zile, se stinge singur si se aprinde cand vrea. In plus, cand vreau sa-l aprind, merge pana la un punct, se inchide si apoi incearca iar sa se porneasca. De obicei il las sa-si faca de cap si dupa 1 ora sau 2, isi revine, pana cand se inchide singur iar. Cred ca e o problema cu unul din fisierele android, pentru ca am vazut odata, cand s-a deschis, ca pe ecran scria faptul ca un anume fisier android, nu raspunde. Ce pot face? M-am gandit sa-i inlocuiesc fisierele avariate, sau ceva, dar n-am nici o idee cum. Ma poti ajuta?

| AndreiEmanuel7733 a răspuns:

Salut! Eu am un Huawei P9 Lite 2017.
Mi-am fost root-at telefonul si dupa cv timp i-am dat unroot... si cred ca din greseala am sters tot din telefon.
Acum cand deschid telefonul imi apare Logoul de la Huawei. dupa aia de la Bootloader si dupa imi continua cu logoul de la Huawei.
Si cand ar trebui sa imi apara ecranul ..adc sa imi bag codul pin... imi apare negru. DAR imi apar butoanele virtuale... astea < [] =
Ma poti AJUTA?

| PitiCuAlex a răspuns:

Salut. Am si eu o problema cu care ma zbat de vreo 2-3 zile si nu ii dau de cap. Am un HTC Sensation si am incercat sa ii dau sa revina la setarile din fabrica din setari. In momentul cand i-am dat resetare mi-s-a inchis bateria de la tel si de atunci imi da restart in continu, am incercat sa schimb androidul cu multe alte versiuni dar nici unu nu mi-a pornit, imi da restart in continuare. O fi rom-ul de vina? Imi poti explica te rog cum il pot face? Daca nu inteleg imi poti lasa nr de telefon sa te contactez eu sa imi spui si mie daca il pot rezolva? Cauta-ma pe facebook am numele (Alexszu Piticu) sunt din Campulung Muscel

| BakusStyle a răspuns:

Buna TPU sunt nou pe acest site si am o problema care ma tot chinuie de ceva timp am un telefon Allview x2 soul care a primit un virus puternic care nu se poate sterge din telefon dupa cate investigati facute de mine am observat ca uni virusi puteam sa ii sterg iar alti nu zicand ca acei virusi sunt rootati in telefon si nu merg stersi... bun pana aici am inceput sa ma informez ce este root si ce face el am priceput eu ceva dar foarte putin asa ca am hotarat sa descarc KINGO ROOT de pe net un program si sa il instalez in PC dupa care am conectat telefonul la pc am facut root telefonului si am intrat in root de pe mobil si am inceput sa sterg virusi PROBLEMA este ca am sters mai mult decat virusi am sters UI si mai multe chesti iar acuma telefonul isi da singur RESTART dupa RESTART care ma poate ajuta cu un tutorial un videoclip o vorba buna ori ce care ma poate ajuta sa imi repar telefonul sau macar sa am habar ce am facut cu el si cum as putea remedia problema multumesc anticipat tututor de pe TPU.

| BakusStyle a răspuns:

Buna TPU sunt nou pe acest site si am o problema care ma tot chinuie de ceva timp am un telefon Allview x 2 soul care a primit un virus puternic care nu se poate sterge din telefon dupa cate investigati facute de mine am observat ca uni virusi puteam sa ii sterg iar alti nu zicand ca acei virusi sunt rootati in telefon si nu merg stersi... bun pana aici am inceput sa ma informez ce este root si ce face el am priceput eu ceva dar foarte putin asa ca am hotarat sa descarc KINGO ROOT de pe net un program si sa il instalez in PC dupa care am conectat telefonul la pc am facut root telefonului si am intrat in root de pe mobil si am inceput sa sterg virusi PROBLEMA este ca am sters mai mult decat virusi am sters UI si mai multe chesti iar acuma telefonul isi da singur RESTART dupa RESTART care ma poate ajuta cu un tutorial un videoclip o vorba buna ori ce care ma poate ajuta sa imi repar telefonul sau macar sa am habar ce am facut cu el si cum as putea remedia problema multumesc anticipat tututor de pe TPU.

| panther2007 explică (pentru BakusStyle):

Buna ziua! Si scuze pentru intarziere(nu prea mai am timp liber la dispozitie)
Ai facut o mare greseala nu trebuia sa intrii in sistem si sa stergi fisiere, singura metoda prin care iti poti repara telefonul este resoftarea.
Si aici e o mare problema pentru ca Allview este un brand nu un producator in concluzie nu vei gasi un rom android asa usor. Totusi exista o solutie, sa afli exact ce producator fabrica modelul tau(din cate stiu eu gioone il fabrica) si sa downlodezi rom-ul, dupa care sa incerci sa il instalezi

| Sorban_Valy_1997 a răspuns:

Salut ma puteti ajuta si pe mine va rog..am un Allview h2 qubo cei de la Allview au bagat in el un android personalizat care se misca mai ceva ca melcu m-am gandit sa al rootez a mers si asta, am sters cateva din aplicati de system si apoi i-am dat factory reset, si l-am brickuit nu pot sa al conectez la pc nu imi intra nici in download mode nimic porneste se incaca da imi da o eroare,, din pacate expertul de configurare s-a oprit,, nu stiu cum sa al debrickiesc sa al conectez la pc atat mi-ar trebui sau poate ar merge cu un backup de la un telefon indentic va rog ajutati-ma please

| panther2007 explică (pentru Sorban_Valy_1997):

Cu un backup de la un acelasi telefon nu este garantat faptul ca te scapa de brick si daca te-ai ales cu un hard brick nu vei putea sa il instalezi pentru ca nu poti intra in rom recovery si tu unu cu un hard brick te-ai ales din cate inteleg eu.
Tu pentru a repara telefonul trebuie sa intri in download mod si a instala un rom custom sau stocK
Lucrul asta se poate face doar la un service autorizat gsm si asta pentru ca nu ai la indemana un Rifft
O sa te coste cam 150-200 de lei reparatia lui si nu o fac toate service-urile gsm
O alta solutie e sa cumperi o mufa jtag pe care sa o conectezi la telefon si la pc si sa incerci sa intri in download mod insa metoda asta nu e mereu benefica telefoanelor cu procesoare MTK
Si totusi MTK are o protectie anti brick dar si ea poate fii uneori sparta
Da sa vedem daca conectezi telefonul la pc fara sa ai bateria in el pc-ul/laptop-ul ti-l depisteaza?
Daca da atunci ai noroc un mare noroc
In caz contrar nu ai noroc si trebuie sa apelezi la service
Deci incearca sa conectezi telefonul la pc fara sa ai bateria in telefon
Tine apasat pe power+volum up+home
Power+volum down+home
Power+home
Daca pc-ul tau in urma unei combinatii mentionate mai sus depisteaza telefonul tau si incepe sa instaleze automat anumite drivere inseamna ca il poti repara
Dupa ce incerci te pot ajuta in continuare

| Sorban_Valy_1997 a răspuns (pentru panther2007):

Nu merg combinatiile alea da eu pot intra in recorvery mode si factory mode, ca, sa mi-l dectecteze am nevoie chiar de un cablu usb original? doar sa al fac sa se conecteze la pc atat restul fac eu...am intrebat pe mai multi de telefon mi-au spus uni ca telefonul asta nu are down mode

| panther2007 explică (pentru Sorban_Valy_1997):

Da ai nevoie de cablu origina

| Deea_Bianca_2002 a răspuns:

Buna. am un Allview all 4 you si am ramas fara baeterie, l-am deschis a mers timp de 3 minute si dupa s-a inchis. L-am redeschis si a scris "androidul nu raspunde". Ma poti ajuta? Ce este de facut?

| Bogdan_Ionut_1997_k9p6 a răspuns:

Salut,am un galaxy ace plus si a inceput deodata sa se restarteze incontinuu, nici macar in meniu nu pot intra, cand il aprind imi apare modelul, sigla Samsung si apoi se restarteaza si vibreaza incontinuu, ce sa fac?

| Catalin_Constantin_1995_YaOQ a răspuns:

Buna! am incercat sa imi rotez si eu telefonul dar din pacate am esuat iar telefonul cand se aprinde devine instant negru tot display-ul.CE SA FAC IN PRIVINTA ASTA?