| Rocsid a întrebat:

As dori sa imi cumpar un Iphone 5 second pe viitor si as avea nevoie de ceva sfaturi inainte sa il cumpar.Cand ma intalnesc cu vanzatorul ce sa verific la telefon? Si daca merita sa imi cumpar Iphone 5?
Mersi mult!

12 răspunsuri:
| OnePiece a răspuns:

Da de ce vrei tu sa iei iPhone 5/5s? iPhone 5s e de nivelul unui Huawei Y6 II, care e mai slab ca P8 lite de exemplu.

iPhone 5 nu se mai gaseste si e vai de mama lui, 5c e ceva mai ieftin ca 5s dar tot nu merita. La pretul lui 5s (1300 de lei) ti-ai putea lua LG Nexus 5x...

| Rocsid explică (pentru OnePiece):

Eu sunt praf in materie de telefoane si am discutat cu cativa prieteni si mi-au recomandat iphone 5 si ziceau ca e destul de versatil..simplist si usor de utilizat.Nu am de gand sa fac cu telefonul site-uri si programare si chestii super sofisticate... Vreau sa imi tina bateria mai mult de o zi, sa mearga internetul super bine, sa aiba memorie buna, calitatea sunetului sa fie perfecta( ascult mult muzica) si sa faca poze decente.
As putea sa imi cumpar si un telefon Dorel antishoc si daca ar indelinii criterile astea as fi super multumita.laughing

| Pool77 a răspuns (pentru Rocsid):

laughing)))))
Se pricep si prietenii tai de minune...
Cica un iPhone 5 rezista peste o zi laughing)))))
Memorie buna n-o sa gasesti vreo data pe un iPhone, asta ti-o garantez.
Tu vrei sa ti-l cumperi SH?

| Rocsid explică (pentru Pool77):

Mda...nu am bugetul necesar pentru un telefon nou. daca ai vreo recomandare de telefoane pana in 700 de lei as aprecia mult.

| OnePiece a răspuns (pentru Rocsid):

Huawei P8 lite... iPhone 5s nou e 1300 de lei si e mai slab ca P8 lite.

| OnePiece a răspuns (pentru Rocsid):

Problema la P8 lite ar fi autonomia bateriei, dar iPhone 5s o are la fel de prastie. 2200 mAH P8 lite, 1560 mAH 5s, iar la testele facute de specialisti rezista cam la fel de mult. Sigur, asta se explica prin faptul ca iPhone-ul are software mai bine optimizat, dar in practica ambele telefoane au bateria destul de slaba, comparativ cu ce gasesti la P9 lite de exemplu care nu e cu mult mai scump ca P8 lite...

Oricum, ia ce telefon vrei, dar eu iti recomand P8 lite.

http://www.gsmarena.com/battery-test.php3?

| Pool77 a răspuns (pentru Rocsid):

La un buget de 700?
Hmmm, daca ai gasi un S4 frumusel, cu o bateria noua cumparata de tine, sa zicem ca ar merge. Desigur, Maxim, maxim Android 5, si sa nu-l umplii cu n programe.
Altceva la 700 nu ai...
Eventual, nu stiu daca-ti place, si-a luat mama recent un J5 2016, se misca destul de ok, camera este foarte foarte buna, desigur pentru calitatea de Facebook, castile sunt naspa dar cumperi altele si cam acolo esti.
Ori J5, ori un S4/S5, sau Note 3, am si uitat de el.
Note 3 este inca la varsta lui un telefon foarte ok, 3GB Ram, procesor bun, camera decenta, eu as opta pentru note 3 100%.
Bafta la alegere, ai grija ce alegi, sa nu trebuiasca sa-l vinzi dupa 2 saptamani.

| Rocsid explică (pentru Pool77):

Nu mai vreau samsung...am avut o experienta neplacuta cu un s3 la care ia sarit bateria si mi-a pocnit un prieten...Mersi mult de recomandari!

| Pool77 a răspuns (pentru Rocsid):

Crede-ma, cu un Note 3 n-ai probleme.
Dar vezi tu.

| KanameKuran a răspuns:

Salut, te sfatuiesc sa cumperi un Iphone 5S, nu Iphone 5. Cat despre ce trebuie sa verifici: In primul rand exteriorul telefonului, sa nu fie spart, zgariat sau altele. Daca are zgarieturi pe spate/margini, inseamna ca a fost scapat pe jos, poti sa reduci din pret sau sa cauti altul. Apoi, daca telefonul a trecut testul vizual, incearca sa vezi daca i s-a facut Jailbreak (dezactivarea unui strat de protectie al telefonului ce nu permite instalarea de aplicatii neverificate sau modificarea sistemului de operare). Pentru a verifica: deblocheaza telefonul, iesi din orice aplicatie si du-te la ecranul principal, navigheaza cu degetul la cel mai din stanga ecran al telefonului, pana iti apare o bara de cautare, scrie "Cydia", daca iti apare vreo aplicatie cu acel nume, inseamna ca telefonului i s-a facut Jailbreak. Acest lucru poate insemna ca telefonul este infectat cu virusi si cu siguranta ii reduce valoarea telefonului. De altfel, nu te sfii sa apesi mai tare pe ecran, vezi daca sunt probleme la componentele din interiourul telefonului, vezi daca are semnal, comparal cu semnalul de la telefonul tau, vezi daca are zgarieturi in partea de jos, pe langa portul de incarcare sau pe langa portul Jack, acele zgarieturi pot insemna faptul ca telefonul a fost deschis si i s-au inlocuit componente, precum baterie, ecran sau altele. Vezi daca ii merge wifi-ul si GPS-ul, vezi daca ii merge camera si blitul, verifica volumul si sonorul,(un barait puternic sau un sunet destorsionat, poate insemna ca telefonul a fost scapat in apa). Verifica senzorul de amprenta. Bafta

| Mejdej a răspuns:

Verifica imei de pe carcasa cu cel din telefon, ele trebuie sa fie aceleasi, daca nu sunt la fel inseamna ca a fost umat prin el s-au sa fi schimbat carcasa.Si cere imei sa il introduci pe internet si verifici sa nu fie blocat in blacklist.

| Paty14 a răspuns:

Nu stiu cum ai putea sa te intalnesti cu vanzatorul, probabil cel mai bine ar fi sa fie din orasul tau, cat despreu calitatea unui Iphone 5s, este buna din punctul meu de vedere, si este si rezistent. L-am scapat de la etajul 5 si doar mi s-a crapat husa...