| BrielNar a întrebat:

As dori sa imi cumpar un iphone de pe Apple, din strainatate. Insa vreau sa il cumpar la liber. Pe site-ul lor, din cate stiu, poti cumpara. Insa nu stiu, la ultimul pas de alegere al telefonului, dupa ce am ales marimea de stocare si culoarea, apar 2 sectiuni de alegere. "T mobile " sau " SIM -free". As vrea sa stiu care este diferenta dintre cele doua.

Răspuns Câştigător
| Ioana241 a răspuns:

Nu inteleg de ce va luati de bietul om. Daca vrea sa isi ia iPhone, sa isi ia iPhone. Mie de exemplu chiar nu imi place Android. Fiecare cu preferintele lui. Si daca e pana acolo, din strainatate e mult mai ieftin sa iti iei decat din Ro. Pt ca noi avem 636253452627 de taxe in plus, etc.

Si acum raspunsul la intrebare; daca vrei sa il folosesti in Romania, ia-ti neaparat SIM-free. Asta e varianta unlocked si nu o sa ai probleme. Cea cu T-Mobile o sa iti vina cu un sim card de la T-Mobile si nu vei putea folosi telefonul pana cand nu il duci la un T-Mobile shop ca sa ti-l "deblocheze" (e mai simplu decat unul blocat de abonament, dar sa NU iti iei din acesta daca vrei sa il folosesti in Ro)

| SasNetRomania a răspuns (pentru Ioana241):

Pentru o fata e perfect aifonu happy pentru poze, net, fb, baieti si cam atat.
pentru un baiat care vrea sa faca ce face pe pc, aifonu e praf.
si punct, daca nu te pricepi mai bine nu comentezi mai departe.

| BrielNar explică (pentru SasNetRomania):

Da`mi un exemplu de telefon pe care pot folosi ps.

| SasNetRomania a răspuns (pentru BrielNar):

Photoshop? cam toate telefoanele android medii - bune poti.
zi-mi un buget in care vrei acel telefon iar eu te voi ajuta

| BrielNar explică (pentru SasNetRomania):

Pana in 500 de euro.

| BrielNar explică (pentru SasNetRomania):

Pana in 500 de euro. Stiu ca este " Adobe photoshop express" care merge si pe "aifon"

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu ai sa iesi deloc in avantaj daca il cumperi direct de pe site, cu transport si toate cele ajungi cam la acelasi pret, mai bine il cumperi din Ro chiar daca daca 100 ron poate in plus in final, dar macar stii ca nu ai probleme in garantie.

oricum T-mobile este o retea de telefonie, asta inseamna ca daca il iei in varianta aia va fi codat.

| SasNetRomania a răspuns:

De ce din straintatate si nu din ro?
de ce sa dai bani pe un logo Apple in loc sa cumperi un telefon pe android peste acel iphone si la pret scazut?
doar ca sa dai bine la camera cu iphone? trist.
1) daca alegi pe cel t-mobile este codat.
2) daca alegi pe cel sim free este posibila decodarea cu free sim.( sau posibil sa fie decodat, dar inainte intreaba la ce frecvente gsm lucreaza acel telefon)

| suntserios a răspuns (pentru SasNetRomania):

Ha, o discutie la care suntem pe acceasi lungime de unda.