| Roliii a întrebat:

As dori sa-mi iau un Galaxy S20 dar am observat ca are 3 camere in spate, 2 de 12MP si unul de 8MP, nu inteleg nici acum de ce telefoanele au mai multe camere la telefon? Si m-am uitat si la telefoane mai ieftine si am obs ca oppo sau chiar Galaxy A12 are camera principala de 48MP, ce-i asta?

4 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Mai multi megapixeli nu dau neaparat o poza mai buna, doar o poza cu o dimensiune mai mare (rezolutia, numarul de pixeli din care e formata).

Calitatea pozei e data de obiectiv, de marimea fizica a senzorului, de cantitatea de lumina ce ajunge la senzor, timpul de expunere, etc.

Un telefon modern are mai multe camere, pentru s-a dorit in ultimii ani integrarea mai multor tipuri de obiective.
La aparate foto poti schimba obiectivul, si schimbi astfel distanta focala (simplist spus: distanta dintre subiect si centrul lentilei).

Cum la telefoane nu poti schimba lentila, s au integrat lentile si senzori separați pentru mai multe tipuri de fotografie/distante focale:

Ultra wide= unghi mare de cuprindere, distanta focala mica (10-24mm), poti cuprinde in cadru obiecte uriase atunci cand te afli aproape de ele.
Insa denaturează liniile imaginii, nu sunt recomandate pentru portrete.

Wide= unghi mediu de cuprindere, distanta focala intre 24 si 35mm,...

Normal = distanta focala intre 35 si 70mm.

Tele = unghi mic de cuprindere, distanta focala peste 70mm. (pana pe la 800m pe obiectivele aparatelor foti profesionale. Pe telefoane mai mult de 70-100mm n am prea vazut... ).

Acestea aduc imaginea indepartata aproape de tine, marind-o considerabil, pe masura ce treci de 135mm.
Sunt ideale pentru paparazzi, sau fotografierea animalelor salbatice.

Obiectivele intre 60mm si 135mm sunt ideale pentru portrete, pentru ca nu denatureaza imaginea.
(cu cele de 60 poti sta mai aproape de subiect, cu cele de 135 trebuie sa te indepartezi mai mult, ca sa obtii aceeasi marime a persoanei in poza )

| NLS a răspuns:

Si inca ceva important:
Acel 48MP are in spate un trick:
De fapt e un 12MP.
Fiecare 4 pixeli (matrice de 2x2) de pe senzor sunt grupati intr-un pixel final.

La fel cum 108MP reprezinta de fapt 12MP, doar ca aici sunt grupati impreuna cate 9 pixeli (3 de pe orizontala, 3 de pe verticala)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Https://m.dcnews.ro/......27311.html

Răspuns utilizator avertizat