| Alinutcelcurios a întrebat:

Cu un telefon cu camera de 48 mpx poți filma luna?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu prea are releventa numarul de pixeli, ci capabilitatea telefonului de a face zoom pe o distanta cat mai mare. De exemplu telefoanele din Gama S de la Samsung (in special cele Ultra), S20 FE ajunge pana la luna din ce am testat. Eu am reusit sa fac o fotografie. Dar de filmat nu am incercat si nu stiu daca functioneaza zoom-ul concomitent cu filmarea. Oricum se spune ca treaba asta e fake, si tind sa cred ca chiar asa este. Cand am facut fotografia telefonul a procesat-o cumva si erau putin diferite culorile fata de poza initiala.

10 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Iti dai seama ca nu ar mai fii telescoape daca un telefon ar putea, logic ca e vrajeala, maine aflam ca vezi gaura neagra din centrul galaxiei cu vreun iphone, telefonul nu inlocuieste un telescop sau o camera foto, video sa nu uiti asta niciodata

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Https://www.emag.ro/......DBRSH5BBM/ #reviews-section
Astrografie
Luna si Planete
Nebuloase si galaxii

suntserios
| suntserios a răspuns:

Luna o vezi si cu ochiul liber nu ai nevoie de camera foto

| NLS a răspuns:

Aproape ca nu exista telefon care sa poata poza/filma decent Luna.
Nici macar S22/S23 Ultra.

Numarul de MP conteaza mai putin, ce conteaza pentru situatia asta e cat poate face zoom optic (cel digital pierde detalii la greu).
Deci ai nevoie de un telefon cu obiectiv Telefoto (cu distanta focala mare, 70mm, etc).

In al doilea rand, conteaza marimea fizica a senzorului.
Ai nevoie macar de 1/1.33"

1 impartit la 1.33 e 0, 75 inch.
Daca in locul lui 1.33 senzorul telefonului tau are un numar mai mic acolo (1.21, etc), rezulta o marime (suprafata ) mai mare.

Si in ultimul rand, conteaza algoritmul de procesare si de imbunatatire a imaginii.
Sa spunem ca telefoanele de la Google, Samsung, Huawei si iPhone stau binisor la aspectul acesta, precum si telefoanele RECENTE de top (cele de peste 1000 euro) de la ceilalti 5 producatori : Vivo, Oppo, Realme, OnePlus si Xiaomi.

Insa tot nu e suficient.
Poate peste 3-4 generatii o sa apara telefoane care chiar pot face poze decente Lunii.

Răspuns utilizator avertizat
| johnnny123 a răspuns:

Ce înțelegi prin "poți filma luna"?

De filmat poți să o filmezi, nu te oprește nimic. Ce detalii se vor vedea, aia este cu totul altă discuție.

| RoCkKiD a răspuns:

De filmat poti sa o filmezi cu orice telefon, din pacate cu nici un telefon nu o sa se vada bine.

| TheGentleman a răspuns:

Salut. Nu. Apple și Samsung falsifică pozele în scop comercial, marketing. Valabil pentru mai toate produsele din comerț

https://www.theverge.com/......-s23-ultra

| BeingSelfless a răspuns:

Din câte știu, nu. Am un astfel de model, dar niciodată nu mi-a ieșit. Totuși, sunt modele care au zoom de 20+, și apare "moon mode". Dar, acest mood mode nu oferă calitatea exactă să arate luna cu adevărat, ci algoritmul integrat în telefon face ca forma unei "bile albe pe întuneric, apropiată" să o transforme în calitatea și formei lunii. Au făcut câțiva oameni acest experiment.

| 76843 a răspuns:

Faci confuzie intre numarul de pixeli si marimea zoom-ului.
Pentru a filma/fotografia Luna, ai nevoie de un zoom mare. Telefoanele nu au asa ceva.