| Suntsaracnuambani a întrebat:

Pentru a mă juca AFSP pe un telefon care din Nokia C30 vs Xiaomi redmi 9A, Vs Huawei Y6 2017 e mai ok? PS vreau sa-mi tina bateria nu sa se duca într-o oră, 2. Un coleg avea un Nokia și îi ținea foarte frumos bateria și se mișcă bine, era cu touchscreen și 4 camere dar unii îmi zic sa-mi iau Xiaomi. Nici nu știu ce să zic, insa știu că cele Nokia îs fabricate in Finlanda nu în China. Ce sa iau Nokia C30 sau Xiaomi redmi 9AT? Sau iPhone 4?

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

" Suntsaracnuambani : ce sa iau... iPhone 4?"

ințeleg că n-ai-bani-si-esti-sarac dar chiar un jaf de treișpe ani?

Răspuns utilizator avertizat
| NLS a răspuns:

Nokia sunt fabricate in China, NU in Finlanda.

Xiaomi, la fel, iPhone 4 la fel, Motorola la fel.
Pana si pentru Samsung (Coreea de Sud) majoritatea pieselor sunt fabricate in China.

Si pentru toate aceste telefoane, chipurile (procesor + GPU) vin din Taiwan.
(atat MediaTek cat si Qualcomm produc in Taiwan).

https://www.gsmarena.com/......mpare.php3

Dintre astea 3, cel mai perfomant e Motorola
Uita-te la frecventele procesorului, el conteaza pentru gaming.
La 509 RON, ai si varianta cu3GB RAM.

Cu 2 GB nu faci nimic in ziua de azi, nici pentru FB nu merge bine.

| NLS a răspuns (pentru NLS):

Refresh rate-ul trebuie pus desigur pe 60Hz, daca vrei sa duca mai mult bateria.
Desi cu 90Hz experienta de joc va fi mai fluida.

In rest, mai poti dezinstala cu Minimal ADB and Fastboot v1.4.3, orice aplicatii preinstalate pe care nu le folosesti.
Am facut asta pe Redmi 9, varianta cu 3GB RAM, si am eliberat peste 550MB RAM.
Se cunoaste binisor si la baterie.

| literallythesamebruh a răspuns:

De banii ăștia găsești pe OLX sau marketplace variante mult mai bune.