| anonim_4396 a întrebat:

Am auzit de multe ori de termenii " decodarea telefonului" si sunt curioasa la ce se refera.. Ma puteti ajuta? Primul raspuns FUNDA

Răspuns Câştigător
| Clawd3lw a răspuns:

Sa zicem ca ar fi codat pe Orange. Iti permite sa-i bagi numai cartele de Orange, pe cele de Vodafone, cosmote le respinge (spune : intrduce-ti SIM, cu toate ca SIM-ul este introdus).
Se decodeaza la unitati speciale de decodat. Cum ar fi GSM-urile.

3 răspunsuri:
| Romeo44 a răspuns:

Decodarea telefonului inseamna sa mearga orice cartela(cosmote, Orange, Vodafone).De ex:tiai cumparat un telefon de la Orange si ai cartela de Vodafone.Ea nu o sa mearga, daca il decodezi ea va merge.

| Scremer a răspuns:

Decodare adica il decodeaza de ex ai o cartela pe Vodafone si vrei sa iti pui in telefon o cartela de Orange pai ca sa poti sa pui una de Orange in loc de Vodafone trebuie sal decodezi sunt unele telefoane care nu necesita decodarea.

| NaTl a răspuns:

Spre exemplu cumperi un telefon de la Vodafone si nu merge sa folosesti cartele cosmote pe el.Il duci la un gsm ceva si ti-l decodeaza si poti baga orice cartela in el.