| Aspirina3D a întrebat:

am facut aseara schimb de telefoane cu cineva si am luat un HTC desire. insa cand bag cartela sim si deschid telefonul imi cere un cod pin de deblocare sim pentru retea. Mentionez ca persoana in cauza era pe Orange iar eu am de telekom.
Ce pot sa fac?

3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ai luat țeapă, da il inapoi ăluia care te a șmecherit, si cere i telefonul tau inapoi, asta daca nu cumva lș a vindut, sau l a schimbat asa cum a făcut cu tine. Sau cere i codul de deblocare, si cind l ai deblocat, intră in meniu si dezactivează pinul.

| Pool77 a răspuns:

E blocat pe Orange.
Trebuie decodat, 50-100 lei de obicei.

| Ssssmokin a răspuns:

Nu sunt sigur, dar cel mai probabil telefonul este blocat pe reteaua Orange. Trebuie sa mergi la un service si le spui sa il deblocheze.
Nu stiu cat costa probabil intre 50 - 100 RON