| Ale_Awwr_1991 a întrebat:

Buna,am o mare problema am pus PIN la sms la telefon si nu mai stiu PIN-ul. Daca ati putea sa ma ajutati sa imi spuneti cum sa dezactivatez PIN-ul sau sa pun altul, sunteti draguti!
P.s. Telefonul se numeste Allview A5 quad.

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai cum să-l dezactivezi dacă nu-l ştii sad

Cel mult, poţi face un hard reset/factory reset...
Intri în Setări > Copie de rezervă şi reiniţializare > Reiniţializare completă a datelor > Resetaţi telefonul ( revenire la setări de fabrică ).

ATENŢIE : prin factory reset se ŞTERG toate datele personalizate ( agendă/contacte, aplicaţii/jocuri, parole, etc. ) instalate/modificate după ieşirea din fabrică...

Sau, duci telefonul la un Service.

Toate cele bune.

| LaLaura a răspuns:

Buna.
Sa inteleg ca ai pus pin la cartela, nu ai altfel cum sa o stergi decat daca gresesti pinul si apoi sa pui codul puk ( odata ce pui codul puk, te pune sa pui un nou cod pin), codul puk se gaseste pe pliantul de la cartela cu care ai cumparat-o, sau la relatii cu clientii ( in meniul principal), daca esti pe cartela si la magazinele operatorului cartelei, daca esti pe abonament. Dar, pentru puk-ul de la abonament ai nevoie de persoana care are abonamentul cu cartea de identitate ( altfel nu ai cum la abonament).

| RaduTN a răspuns:

Da-i reset factory, asa vei sterge toate parolele, dar vezi ca se vor sterge si toate datele din telefon, telefonul o sa fie ca in prima zi.