| anca_8880 a întrebat:

am o mare problema cu telefonul....azi dimi mi s-a blocat si l-am inchis crezand ca isi revine...si cand am vrut sa il deschid si sa imi scriu pinul nu am putut pentru ca nu imi mergea tastatura.care ar fi problema? si ce e de facut? apropo am telefon Nokia c3

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Păi, DEPINDE ce i-ai făcut chiar înainte de a se bloca ( NU se poate bloca din senin, fără motiv )...

E posibil să ai o "problemă" cu softul.
Încearcă să-l închizi, scoţi bateria pentru 10-15 minute, apoi introduci înapoi bateria şi îl pui la încărcat FĂRĂ să-l deschizi.
Când este încărcat complet ( după 2-3 ore ) îl scoţi de la încărcat, scoţi bateria din el pentru 10-15 minute, apoi o introduci înapoi şi încerci să-l deschizi, apoi verifici dacă e ok.

Dacă NU reuşeşti aşa, atunci poţi încerca să faci un "soft reset", sau un "hard reset" cu metoda de la linkul :
http://www.shvoong.com/......-nokia-c3/

http://www.hard-reset.com/nokia-c3-00-hard-reset.html

http://mobileapps2.blogspot.ro/2011/04/hard-reset-and-format-nokia-c3.html

În cel mai rău caz, dacă nu reuşeşti cu nici o metodă, atunci trebuie reinstalat softul ( dacă te pricepi cât de cât ).

Dacă NU reuşeşti nici aşa, atunci trebuie dus la un Service.

Toate cele bune.

1 răspuns:
| MarianMan07 a răspuns:

Buna,

Pentru situatia cartelei este necesar sa o introduci intr-un alt telefon si sa ii confirmi acolo pin-ul, apoi sa intri in meniul telefonului la securitate/siguranta si sa dezactivezi solicitarea codului pin.

Pentru telefon, ai putea sa incerci sa-l lasi cateva minute cu bateria scoasa si apoi iti recomand si o resetare la valorile din fabrica (atentie se sterge tot din telefon).

Daca problema tastelor persista - service/inlocuire tastatura

Sper sa te ajute informatia