| DirviziuQ a întrebat:

Am o problema.
Deci nu stiu de ce, dintr-o data pe telefonul meu tot apar mesaje de genul: "Din pacate, procesul com.google.process.gapps s-a oprit", sau alte aplicatii desi nici macar nu le deschid. Desi dau ok imi apare efectiv in urmatoarea secunda si nu mai dispare. Pur si simplu nu pot sa mai fac nimic pe el deoarece imi apare chiar si pe meniul principal. In rarele momente cand reusesc sa inchid, daca vreau deschid ceva, orice, mi se opreste instantaneu.
L-am desfacut si am scos cardul de poze din el, si am vazut ca nu mai are probleme, desi nu am descarcat nimic ciudat pe card ca sa ia virusi.
Deci, credeti ca este de la card? Credeti ca mi s-a virusat?
Multumesc pentru ajutor! happy

4 răspunsuri:
| panther2007 a răspuns:

Din ce inteleg eu tu ai un telefon ce opereaza platforma Android. Problema intampinata de tine nu se datoreaza cardului SD, ai dezinstalat tu o aplicatie din sistem fara sa vrei sau ai instalat un custom rom dar nu si gapps-ul potrivit pentru el.
Ca sa scapi de problema asta exista doua variante:
1. Ii dai resetare din rom recovery si vezi daca telefonul tau o sa functioneze corect.
2. Cauti pe internet google gapps pentru versiunea ta de android si o instalezi din rom recovery.
Da acum sa iti explic in detaliu ce trebuie sa faci, incepem cu varianta 1
Primul pas inchide telefonul
Pasul doi apasa simultant una din aceste combinatii de butoane:
Power+volum up
Power+volum up+home
Una din aceste doua combinatii te duc in rom recovery
Acum ca ai intrat in rom recovery selecteaza wipe data factory reset
(Navighezi cu volum up/down, selectezi cu power, home, search in functie de telefon)
Nu selectezi alta comanda doar wipe data factory reset
Acum selectezi yes delete all user data
Acum selectezi reboot sistem new
Telefonul tau se va restarta si va incepe procesul de configurare android ca atunci cand l-ai pornit prima data deci trebuie sa ai putina rabdare.
Daca ai urmat pasi exact cum ti-am explicat eu si totusi problema ta persista uita ce trebuie sa faci:
1. Cauti pe internet google gapps pentru versiunea ta de android, downlodezi gapps-ul(e in extentie zip nu il dezarhivezi) dupa ce sa downlodat gapps-ul pui fisierul im radacina cardului SD(atentie nu in memoria telefonului) sau faci un folder nou in care pui fisierul
2. Inchizi din nou telefonul si intri in rom recovery
3. Ii dai din nou wipe data factory reset
3. Acum ca s-a terminat procesul de formatare cauta rubrica wipe dalvik cache si selecteaz-o
4. Yes delete dalvik cache
5. Acum cauta rubrica instal update card sd(instaleaza update de pe cardul sd)
6. Cauta fisierul gapps daca l-ai pus in radacina cardului sau acceseaza folderul in care l-ai pus
7. Selecteaza gapps-ul si da yes install gapps(asta daca procesul de instalare nu incepe singur) acum ca a inceput procesul de instalare ai putina rabdare si nu apasa pe nimic.
8. Acum daca s-a terminat procesul de instalare si nu ai revenit la meniul initial rom recovery apasa tasta back pana revii in meniul initial si selecteaza reboot sistem new.
9. Acum nu trebuie sa mai faci nimic doar sa astepti sa se termine procesul de configurare android(proces care o sa dureze mai mult) dupa care iti vei putea utiliza telefonul fara nicio problema sau eroare.
Atentie urmeaza corect pasi exact cum ti-am explicat eu. Daca ai primit o eroare in momentul in care ai dat sa instalezi gapps-ul inseamna ca nu e pentru versiunea ta de android iar asta inseamna ca va trebui sa il downlodezi din nou si sa reiei procesul, asa ca mare atentie ce faci, eu ti-am explicat tot pas cu pas

| Klandestin a răspuns:

Daca ai LG il poti arunca.

| elena109105 a răspuns:

Sunt foarte multe telefoane care patesc asta, iar solutia ar fi sa ii dai reset la setarile din fabrica, pentru ca doar asa vei scapa de problema. Dar daca faci acest lucru sa nu uiti in primul rand sa iti salvezi persoanele de contact pe cardul SIM. happy