| ThePandacorn007 a întrebat:

Buna,am si eu o intrebare:
-Care este diferenta dintre un iphone (sa zicem 4, 4s) real si unul fake (chinezerie)?
Este mai mic? Se misca mai greu? Nu se pot lua toate aplicatiile de genul temple run pe el? Va rog ajutati-ma, este urgent!
Funda + vot celui mai bun raspuns!
P.S. se scuza categoria...happy

Răspuns Câştigător
| Cristiann25 a răspuns:

Pai un iphone original spre deosebire de unu fals are sistem de operare iOS nu java, este cu un singur sim si capacul NU are capac care sa se desfaca si NICI card de memorie! La cel original ecranul este mai mare, din sticla pe cand la unu fals se observa ca ecranul mai mic(mai gasesti si modele cu ecran la fel de mare)!
Barele de semnal de pe margini la cel ORIGINAL sunt din METAL (nu imi vine exact acum ce metal este) pe cand la cel FALS sunt din PLASTIC!
Cel FALS are de cele mai multe ori dual sim dar se poate gasi si cu o singura cartela.
Camera la un iphone 4/4s este de 5 respectiv 8 MP(calitate superioara, camera produsa DOAR de APPLE) pe cand la unul fals este una de o calitate inferioara.
Touchscreen-ul lasa de dorit la cel fals, se misca in reluare!
PS:Am intalnit pe cineva care vindea un iphone fals cu 50 de lei deci iti poti da seama.
Te sfatuiesc sa nu iti iei pentru ca oricum nici de fita nu e bun deoarece o sa-si dea seama repede lumea mai ales daca il deblocheaza si il butoneaza putin. Funda?

4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Tu compari o mașină second hand cu una nouă?
Așa și aici, unul este original altul este făcătură, deosebirile sunt mari și multe.
Pa, pa.

| relian a răspuns:

Care este diferenta intrebi? Pai diferentele sint peste tot la orice.De la materialele din care este facut pina la soft.Plasticul,geamul,metalul si asa mai departe sint diferite la unu de calitate la altu slabut rau ca de aia e si copie. Apoi piesele, procesor, memorie si asa mai departe ala original are ceva lacopie are cu totul altceva.Dar asa la exterior arata cam la fel poate zic si eu canu am vazut niciodata o copie.Dar banui ca arata la fel. Daca vrei sa stii tu, sa recunosti care e copie atunci este simplu.COnectezi telefonul la calculator care are instalat itune si daca itune vede acel telefon atunci este original. Daca nu-l vede este copie.ATENTIE nu calculatorul trebuie sa vada telefonul ci acelprogramnumit Itune de la apple.Asa orice calculator simplu iti vede orice telefon ai pune.Cam asa verifici si stii 100% ce este.Dar de diferite sint total diferite, desi pina la urma fac cam acelasi lucru.Insa cel care este facut mai bine, mai calitativ va fi mai stabil, va functiona mult mai bine si asa mai departe.Este ca si o haina de firma, din materialbun, fin bla bla si o haina facuta stiu si eu de coana leana din deal.

Răspuns utilizator avertizat
| angi_4331 a răspuns:

Iphone-ul fake are ecranul mai ''alb'' decat cel original, ecran mai mic(rezolutie mai mica), camera foarte proasta.
Butonul de Home pe care-l are este mult mai patrat si poate suna mai urat cand il apesi.
Se poate, probabil, sa nu aiba wifi(dar acum am vazut multe replici cu WLAN).O zi frumoasa.