| TheLittleCurious a întrebat:

Buna
Am un galaxy mini si nu imi merge butonul Power On/Off. Ce credeti ca ar fi? Am gasit ceva pe net cu cablul usb: "scoti bateria, bagi cablul usb in tel si in calculator, ti apasat 10 sec, scoti cablul bagi bateria si o sa-ti mearga", dar degeaba. Cand il aprind trebuie sa ii scot bateria si sa o bag la loc dupa care se aprinde singur. Credeti ca ar fi o problema hardware sau software? Am cumparat telefonul cu update la Android 4.1.2. Telefonul merge bine dar cam ocupa prea mult loc androidul.

2 răspunsuri:
| Andrei2014 a răspuns:

Pe langa faptul ca acel android este defat un soft adaptat pentru telefonul-ul tau. este posibil sa se brick-uit telefonul. adica blocat, mort si alte chesti.cel mai bine ar fi sa iti iei de pe net softul official pentru Samsung galaxy mini si s il instalezi tu singur. daca nici asa nu merge sunt pe net site-uri care te ajuta sa repari telefonul brick-uit. dar mai bine ar fi sa il duci la un service... pentru ca nu e de joaca..aceias problema am patit si eu cu un telefon al fel ca si tine. insa eu aveam androi 4.0 nu 4.1 cum ai tu. si la fel duap ceva timp sa brick-uit singur.

| TheLittleCurious explică (pentru Andrei2014):

M-am gandit sa imi schimb androidul. inainte sa schimb androidul a inceput sa mearga cat de cat. dar cand apasam lung aparea chestia cu silent/oprire telefon/ repornire telefon... stateam putin si se repornea singur.
am instalat android 2.3.6 si face la fel, in plus sunt foarte multumit de el. a ocupat doar 25 mb pe cand android 4 ocupa cam 90-100mb, si cu facebook-ul si cateva jocuri instalate imi era ocupata aproape toata memoria.
totusi cred ca e ceva din soft sau cum zici tu, e brick-uit pentru ca atunci cand intru in meniul de boot-are (cand instalez androidul) trebuie sa apas butonul power+volume min+menu si merge fara probleme.