| Moraru_Cristina_1989 a întrebat:

Am un telefon lumia 610 si cand dau sa scriu un mesaj, de exemplu scriu "mersi" imi selecteaza automat "merci" sau cand scriu "sala" imi da "saka" si etc... cum dezactivez?

Ajutor! Multumesc!

1 răspuns:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Am impresia că este activată scrierea predictivă T9 - aceasta trebuie dezactivată.

Vezi detalii mai jos :
"Dezactivarea cuvintelor sugerate :
Pe ecranul de Start, deplasaţi degetul la stânga şi atingeţi Settings>keyboard>typing settings.
Atingeţi tastatura pentru limba dvs. şi debifaţi caseta de selectare Suggest text and highlight misspelt words."

SURSA - Manualul telefonului ( pag 26 ) de la linkul :
http://download.fds-ncom.nokia.com/......_ro_RO.pdf

Toate cele bune.