| sweetys a întrebat:

Bună! Am un telefon pe care nu l-am mai folosit de ceva vreme și acum l-am băgat la încărcat, doar ca nu se mai încarcă și nici nu pot sa îl aprins, îmi arata iconita cu bateria, dar doar atâta. Mai are șanse de supraviețuire?

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Tine telefonul OPRIT la incarcat, timp de 24 ore, in continuu.
Dupa astfel de incarcare, scoate incarcatorul si porneste telefonul.

Foarte des, bateria isi revine dupa un asemenea tratament, fiindca este este descarcata complet (aproape la 0V), fata de cazul cand doar arata ca e descarcat, dar inca functioneaza (atunci bateria inca are tensiunea peste 2.5V).

Daca bateria nu-si revine dupa 2-3 asemenea incarcari, atunci trebuie schimbata.

Orice baterie nefolosita trebuie re-incarcata cel putin odata la 3 luni (sa nu "moara" singur)!

| relian a răspuns:

E bateria moarta, asa ca daca vrei sa functioneze, baga alta baterie si va fi ok.

| Iote a răspuns:

Mi-a spus odata unul de la un service, ca trebuie dat "un sut" la baterie. Se face numai la ei. Nu stiu daca la tine va functiona. Depinde de starea bateriei. Dar merita sa incerci.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lasă câteva ore sa tragă curent. Da, șanse are. Dacă apare ca încarcă.

| 4ndr33y a răspuns:

Da, trebuie sa il lasi sa se incarce peste pragul de rezerva al bateriei. probabil pana acum i-ai si dat drumu.

| liliana77any a răspuns:

Incearca sa schimbi incarcatorul si ai rabdare.

| sweetys explică (pentru liliana77any):

Am încercat cu încărcător schimbat, dar nu vrea, alte telefoane încarcă