| ramitzu a întrebat:

Buna. Am un telefon Samsung note 20 ultra si de cateva luni nu pot sa raspund la telefon fara sa deblochez ecranul si la notificari este la fel. Stie cineva ce functie trebuie sa activez sau dezactivez? pentru ca deja ma scoate din minti. Multumesc

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca folosesti blocare cu amprenta/cod/patern este normal sa nu poti accesa notificarile si chiar apelurile fara sa deblochezi ecranul. In caz contrar oricine iti fura sau iti gaseste telefonul iti poate accesa aplicatile si implicit datele personale. Daca doresti sa le accesezi fara deblocare foloseste o simpla blocare de tip swipe.
In acelasi timp este posibil sa fi activat Do not disturb.
De asemnea poti incerca sa activezi optiunea de a raspunde la apeluri folosind tasta the volume up dar nu stiu daca ignora ecranul blocat.

| MotoBlitz a răspuns:

Nu este o opțiune pentru așa ceva, din păcate. Nu se poate schimba, va trebui să te obișnuiești. Sunt la multe modele chestia asta și nici mie nu îmi prea convine. Seară frumoasă!

| ramitzu explică (pentru MotoBlitz):

La telefoanele mai vechi nu este asa. Chiar nu mi se pare corect sa nu am optiunea sa dezactivez asta. Merci pentru lamuriri

| MotoBlitz a răspuns (pentru ramitzu):

Din păcate, am impresia că tehnologia mai rău dă înapoi decât să înainteze. Totul devine complicat și standard, nu mai poți pune ceva ce îți place că nu te lasă sistemul. Seară frumoasă!

| IComeNuts a răspuns:

Salut ramitzu

Nu cred ca este cazul, insa este posibil ca tu sa ai fornit modul Nu Deranja / Do Not Disturb

Daca ai Android 12 cu One UI 4.1, poti intra in Setari > Aplicatii > Permisiuni si ai grija ca toate sa fie bifate ( cu exceptia calendarului si a locatiei ). Verifica tot in setarile aplicatiei Telefon:
- notificarile sa fie permise
- Aplicatie apelare : Telefon
- Schimbare setari de sistem: Permis

Daca tot nu functioneaza, cred ca cel mai bun mod de a repara este de a contacta support-ul de la Samsung:

https://www.samsung.com/ro/support/livechat/

Ceea ce se intampla cu telefonul tau este anormal.
Ca o ultima masura, ai putea incerca resetare la setarile din fabrica.