| Anonim1447799 a întrebat:

Buna, cei care aveți iPhone 11 cu ce tip de încărcător îl încărcați? E adevărat ca cel de 18W distruge bateria? Sa merg pe cel de 5W? Acum in pachet vine doar cablul.
Dau funda!

29 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Nici dacă ar avea un milion de w nu l-ar distruge. Cine te-a păcălit cu asta?

Răspuns utilizator avertizat
| sierra1 a răspuns (pentru Harfagre):

"multe baterii de Samsung distruse de ...de încărcarea cu încărcătoare de putere prea mare."

fals, nu asta e cauza

"Cu cât încărcătorul e de putere mai mică, cu-atât limitează el de la sine curentul de încărcare, iar bateria e mai protejată" - dacă tu știi așa bine (?!), de ce să te mai combat, nu?

Răspuns utilizator avertizat
| sierra1 a răspuns (pentru Harfagre):

"am 35 de ani de electronică în urmă... vorbești pe de rost?,"

cine are pe bune 35 de ZILE de electronică NU inteabă așa cum intreabă domnia ta. Dacă ințelege domnia ta, bine - dacă nu, tot bine!

Răspuns utilizator avertizat
| sierra1 a răspuns (pentru Harfagre):

Nu e cazul să fii violent, am răspuns din prima

"E adevărat ca cel de 18W distruge bateria? " : NU și nici un milion n-ar face-o. Dar pe tine - având (?) decenii de electronică in spate - cine te-a păcălit?

Răspuns utilizator avertizat
| sierra1 a răspuns (pentru Harfagre):

" prostie gratuită." - dom doctor in "electronică" eu nu te-am numit analfabet funcțional pentru că evident pui o intrebare de găină.

"Ai avea curaj să conectezi măcar o secundă un asemenea încărcător la telefon?" - aici ai pus capac pe halul tău de cunoștințe, Hai noroc și mai invață!

Răspuns utilizator avertizat
| sierra1 a răspuns (pentru Harfagre):

~ Ai avea curaj să conectezi măcar o secundă un asemenea încărcător la telefon?~

e evident, nu cunoști subiectul, las-o baltă. E inutil că conversăm pe teme tehnice - dacă in "35 de ani de electronică" nu te-ai prins cum funcționează sursele (de orice fel or fi ele) n-o să te prinzi nici acum. Hai noroc!

Răspuns utilizator avertizat
| sierra1 a răspuns (pentru Harfagre):

Nenea, aifonu tău NU e motor de combină sau de tocător de coceni din vreun grajd unde ai schimbat tu siguranțe fuzibile in cei "35 ani de electronică".

Și nu te mai deranja să scrii că e limpede că nu ești in temă. Pentru ultima oară: hai noroc

Răspuns utilizator avertizat
| relian a răspuns (pentru Harfagre):

Stai un pic,ce spui tu ca la pornire un consumator are nevoie de mai mult curent,aia da e ste adevarat,dar el cere nu i se baga pe gat, deci daca ai un cablu mai gros este mai bine pentru acel consmator, altfel daca ar fi mai subtire ai avea caderi de tensiune pe cablu.
Chestia asta apare sau stiu ca asa weste la curentul alternativ.
Aici la incarcator iese curent continuu corect? La curentu continuu tot la fel se intampla?
Ma refer un consumator la fel banui ca suge curent mai mult la plecare, ca tot curent este corect?
Acu sincer nici eu nu inteleg multe chestii legate de electricitate, dar watt astia ces la acel incarcator? Ca eu stiu wat = VxA, deci avem o tensiune aia ce iese 5 v sau stiu si eu cat o fi si A is aia cat ar consuma consumatoru, in cazul nostru cat consuma telefonul, sau cat trage bateria, sau la baterii este altfel? Intreb ca sincer nu stiu, dar cand incarci o baterie nu-i tot consumator si aia?
Deci daca incarcatorul ala de 18w are tot 5 volt cu ce ar dauna? Tot ce conteaza la un consumator este ce tensiune foloseste corect? Deci avem tensiunea de 5 V ceea ce este bine, dar avem posibilitatea sa ducem din acel incarcator pana la 18 w, deci am putea conecta la el orice consumator care ar necesita pana in 18 w, deci ar merge de la 5 la 18 zic eu,nu stiu,dar asa ma gandesc,de aia si intreb daca e cum gandesc eu sau e altfel.
Vad voi va certati,desi ar trebuie sa discutati si sa aduca fiecare explicatie sa ajungem sa pricepm corect un fenomen nu?
Va certati dar nici unu dinre voi nu cred ca stapaneste domeniu asta bine,ma refer electricitatea.
Sper ca nu te superi,am intrat pentru ca nici eu nu cunsoc multe chestii, dar asa discutand mai aflu una alta.
Nu stiu cum sa zic dar banui, deci dau cu presupusu ca un generator de curent, atat timp cat genrreaza X volt inndiferent de cat curent poate transporta, poti sa conectezi la el orice aparat care are nevoie de acea tensiune de acei volt, corect?
Adica sa zicem ca avem un incarcator de 5 V dar poate aproviziona si 60 wat, daca conectez telefonul la el se poate intampla ceva?
Ce anume se intampla si daca se intampla ceva ce anume si de ce?

| relian a răspuns (pentru Harfagre):

Deci 1 w = 1V x A corect? Adica atunci cand 1 A trece prin consumator la fiecare volt, deci pentru 1 volt la fiecaer amper ce trece avem 1 w.

Daca incarcatorul are 5 V, telefonul are nevoie tot de 5 v dar suge 1A, atunci avem 5 W care sunt trasi de telefon corect?
Chestia este ca incarcatorul poate fi capabil de mai mult, dar incarcatorul nu baga pe gat nimic telefonului corect? Doara pune la dispozitia telefonului un curent, de acolo telefonul is ia cat are nevoie.

Zic si eu, poate ma insel.Deci asa teoretic si daca am avea un incarcator care ar putea furniza si 1 mil de W dar la o tensiune de numa 5 V am putea conecta telefonul fara nici o problema corect?
Nu stiu daca asa este, logic pentru mine, acu nu stiu cat de logic este, dar asa se pare, in cazu asta sierra ar avea dreptate.
Stii ce? Ma duc pe net sa caut, poate aflu cei aia si revin.

| relian a răspuns (pentru Harfagre):

Ok cred ca am gasit ceva, nu stiu cat am inteles, dar zic si eu, daca e gresit asta e.
Bateria este facuta sa absorba X Amperi la o anume intensitate, in cazul nostru bateria poate trage ca putere pana la 18 wat.
Dar de ce au pus incarcator care poate deservi doara 5 wat? Pt ca sau temut, cel putin pana acum ca o incarcare la maxim ar afecta acea baterie, ar putea cauza stricaciuni.
Deci bateria aia sau o baterie este facuta sa suporte o anumita incarcatura de curent la o anume tensiune.
Daca noi ave un incarcator care poate baga si 1 milion de wat si conectam un telefon care are o baterie care suge doara 18 wat atunci nu se va intampla absolut nimic, bateria va trage exact aceiasi wat ca si de la incarcatorul cu 18 wat,asta e tot

Deci Sierra are dreptate,iar eu am fost nesigur pe ce stiam laughing m-am lamurit si cu mine,pai de ce is asa de prost,daca stiu sigur ces amperii,cei voltaju de ce tot eram nesigur? In sf poate a fost de vina curentu folosit cai continuu sau alternativ,dar pana la urma tot curent este,asa ca acu ma lamurii laughing

Deci o baterie se incalzeste din cauza ca este incarcata cu maxim cat poate ea.
Sa fac o comparatie, cand maninci ceva, gura ta are o capacitate de X ce or fi aia mm cubi sa-i zicem, daca iti unmpli gura si memsteci cu cantitatea maxima, o sa te incalzesti laughing dar daca bagi jumate sau un sfert mesteci lejer stai linistit nu te incingi, maninci aceiasi cantitate dar intr-un timp mai lung.
Bun am rezolvat problema laughing

| relian a răspuns:

Folosesti incarcatorul de la orice iphone 6 in sus, incarcatorul ce venea in cutie, nu de 18 nu alte rahaturi.

| relian a răspuns:

Ok am revenit. Poti incarca acel telefon cu incarcatorul care este recomandat de fabricant laughing Daca Apple vinde incarcatoare pentru acel teelfon de 18W atunci il poti incarca cu acel incarcator fara probleme.
Tehnologia avanseaza zi de zi,iar daca cei de la Apple zic e sigur sa incarci cu ala,atunci foloseste cu incredere.

Inainte sau si acum,fctie de ce tehnologie foloseste un telefon,apareau acele probleme,bateria lua foc,sau se incingea,oric e mai facea se umfla,asta pentru ca unia in disperare dea vinde produse,sa arate ca ie fac ca dreg bagau la maxim in baterie,cat putea ea absoarbe, iar daca materialele sau ce se mai foloseste la contructia unei baterii is slabe, atunci se intampla chestiile alea.

Dar cum lumea nu sta pe loc si bateriile sunt tot timpul imbunatatite, pentru a face fata cerintelor, incarcare mai rapida si etc.
Deci daca Apple spune cai bine, atunci incarca asa cu ala de 18. Daca nu te grabesti si nu ai nevoie poti incarca si cu ala de 5 W.

Chiar daca vine fara incarcator,ei vand incarcatoare,nu au mai pus in pachet zic ei pentru a incuraja oamenii sa foloseasca incarcatoarele de la cele vechi,sa faca economie povesti vraja marii,pentru ei este economie laughing dar nu si pentru oamenii,sau cel putin cei care n-au avut iphone pana acu ce fac? Deci ar fi trebuit sa dea omului incarcator,sau macar sa nul puna in pachet si cand cumparai sa te intrebe,mai ai incarcatorul de la ala vechi? Si daca aveai nu-ti dadea,daca nu aveai sati fi dat tot in pretu ala, asa mai veneau si ei de acasa, atunci da, aia ar fi fost ceva sa ajute mediu, sa ajute ce povesti zic ei.
In sf vorba multa saracia romanului laughing a omului voiam sa zic, deci foloseste cu incredere incarcatorul ala de 18 doar daca fabricantu zice ca poti.
Daca ei au la vanzare acel incarcator si spune clar ca este pentru iphone, atunci nici o problema.

Răspuns utilizator avertizat
| relian a răspuns (pentru Harfagre):

Vorba vine de 1 milion de W omu a vrut sa arate ca W n-are a face, doara V are a face, deci hai sa nu zicem 1 milion, dar daca ai un incarcator de 100 W e tot aia cal incarci la unu de 18 sau ala de 100, bateria atat trage cat este ea facuta, n-are cum sa traga 100 w ca n-are cum,nu-i capabila.
La curent electric vorbim doara de V atat timp cat nai consumator nu exista A nu exista W ca nai de unde,nu exista si aia e tot curentu is doara V,iar atunci cand ai consumator se intampla alte minuni si le numim amperi sau watt.
Deci nu are rost sa faci un incacator peste capacitate de incarcare sau ce folosesti tu,pentru ca is bani irositi.
Tu ai scos telefon fiertbinte ti-am zis de ce,pentru ca bateria aia n-are tehnologie de siguranta,daca bagi la capacitate maxima aia pateste, exact ca si un organism, tu daca te bagi sa ridici o greutate maxima cat pot tu, ai putea sa te ranesti sa-ti rupi ceva laughing mai ales daca nu ai incnalzire daca nu ai antrebament.
In cazu asta cu bateriile ele trebuie sa aiba ceva protectie sau ce or mai avea, ori sa fie fabricate sa poata suporta cu usurinat maximu cat is ele fara sa pateasca nimic.
Deci teoretic, practic zii cum vrei un incarcator de 1 mil de wat nu face absolut nimic unei baterii laughing nu mai o tine de coarne cai ciuta laughing acel milion de wat nu exista, este ceva teoretic, adica arata ca acel incarcator atat este capabil sa duca, dar tu daca conectezi un telefon acea baterie va trage din acel incarcator doar atat 18 wat nmic mai mult.

Tu stii cum te gandesti? Tu te gandesti ca incnarcatprul ala impinge curent in baterie, gresit, incarcatorul nu impinge nimic, doara pune la dispozitie curentu cerut de baterie, deci daca el este capabil de 1 milion si tu pui o baterie, acel incarcator atat va da din el 18 wat nu 1 milion, ca 1 milion nu cere nimeni laughing
Amperii,wat daca tu nu ai consum aia nu exista,aia is doara niste cuvinte,is nume date curentului adica voltajului ce se intampla la un mom dat,curentu este curent aia e tot,dar cand nu-i consum ai curent corect, masori is volt, adica curentu ala are o stare.
Cand ai consum masori volt si amperi.
Uite maga un incarcator in priza si fara sa conectezi nimic la el masoara la mufa sa vaz ce masori? O sa masori numai volt nimic amperi ca amperii sunt d e fapt voltii sau cantitatea de volti ce trece la un mom dat la o secunda pe undeva, deci cantitatea de volt aia o numim amperi laughing
Dca nu are cine sa consume, atunci curentu care sta in cablu il numim doara volt, aia e tot.

Răspuns utilizator avertizat
| relian a răspuns (pentru Harfagre):

laughing omule ce sa zic naspa de tot.Nu intelegi ca bateria aia nu este fortata de nimeni,ca ea trage singura cat este capabila s-o faca?
Daca ii dai maxim poate crapa,exact cum tiam facut comparatia cu mancatu,poti crapa daca bagi in tine totodata,toata capacitatea unui stomac.
O chestie are o capacitate de X daca tu bagi toata acea caapcitate deodata risti sa crapi acea chestie,de aia se baga trepatat.
Tu nu-i dai nimic,acel incarcator nu-i da fortat nimic,doara ii da cat cere acea chestie cat cere acea baterie.
Deci daca tehnologia fabricarii acelei baterii este slaba, fabricantu scoate pentru a o incarca un incarcator lent care sa nu ii dea cat cere bateria la maxim.
Dar dac tehnologia de fabricare permite incarcarea la maxim fara ca acea baterie sa pateasca ceva, atunci este brici, ii dai ca totu este bine.
Exact ce spui consumul din acel incarcator este cel cerut de baterie, uite ca ai pus degetu pe rana laughing
Deci daca bateria are un maxim ce cerinta, ea atat poate cere 18 wat, tu de ai un incarcator de 100 wat la baterie se duce doara 18 ca atat cere bateria de la acel incarcator.
Ca acel incarcator poate sa-i dea mai mult daca cerer da, dar ii da cat cere bateria aia, nimic mai mult.
Este ca si ce sa-i zic asa, un escavator cu cupa, ala poate pune in cupa aia 10 metri cubi sa zic de pamant
Vii tu cu o masina care suporta numa 5 metri, ala nu-ti baga tie 10 metrii aia,nici pomeneala,idi baga numa jumate deci tu daca ai masina in regula o sa fii boboc,dar daca ai arcurile facute piftie nu prea os a fie bine,poti ramane in drum laughing cam asta e comparatia.
Deci astia ce fac masinii isi dau seama ca arcurile alea is salabute si le pot imbunatati sa le faca mai tari,mai rezistente.
Asa se intampla si la baterii, bateriile alea ce luau foc, sau se incalzeau puternic, erau slabe fabricate, desi suportau incarcarea aia maxima trebuia facuta lent, daca o lasi sa traga maxim se duce de suflet.

Stai ca modific comparatia aia cu pamantu laughing daca pui in remorca aia 5 metri cubi asa putin cate putin treaba o sa fie buna, dar daca arunci de sus deodata 5 metrii aia se poate face remorca aia piftie laughing
Acu ai inteles?
Deci bateriile alea is facute naspa, au o capacitate de X dar baga lent nu brusc, aia e toata explicatia.
De ce? Pt ca orice lucru cedeaza daca este fortat la maxim.
Inca ceva, sa stii ca bateriile indiferent ca le incarci rapid sau lent nu se incarca la maxim, vorbesc de companile care se respcta.
La iphone bateria este solicitata, incarcata pana la 80% din capacitatea ei, asta sa fie aia siguri ca nu vor avea probleme.

Da asa cum zici tu tu, una este sa bagi in gura un litru de apa chiar daca incape, alta este sa bagi asa cate un sfert de litru pana faci litru ala intreg.
Normal ca de bagi brusc soliciti.La curentu electric totdeauna se lasa o rezerva,la orice, la cablu, la o siguranta la orice, nu se pune niciodata maxim cat suporta sau cat trage un consumator.
Cand calculezi o siguranta se lalsa acolo rezerva, la cablu la fel, daca ai consumator sa zic de 10 amperi nu pui cablu de sonerie sau exact de 10 amoeri pui de 12 amperi cablu, sau care rezsita la mai mult, altfel daca pui exact ala tot solicitanduse la maxim se incige, se uzeaza mai rapid.
Tu vad unele chestii le pricepi, dar refuzi sa le pui gramada laughing refuzi sa crezi ca ai putea incnarca un telefon si la un incarcator ce scoate sau poate scoate 100 de wat sau 1 milion.
deci una este sa poti, alta cat ti se cere.Tu cata bere poti bea?laughing sa zic poti bea 5 sticle, ala e maxim, te umfli in burta si te simti dupa mai balaonat corect? Ei daca eu iti cer doara 3 litri sa bei, tu ce faci bei 5?laughing deci bei 3 te simti mai ok.
Hai noroc, eu beau un vin e mai putin si nu-i amar laughing

Răspuns utilizator avertizat
| Frank51 a răspuns:

Nu ai cum să strici bateriile din ziua de azi, deoarece au un sistem prin care comunică cu încărcătorul. Dacă bateria vrea 5V musai, ea va face switch pe partea de 5V, nu știu exact circuitele la iPhone, dar la Samsung si Huawei sunt 3, unul pe 5V unul pe 9V și unul pe 10V.

| OnePiece a răspuns:

Nu știu de ce l-ar distruge. Eu am redmi note 9 pro cu încărcător de 33W și nu are nimic. iPhone 11 se încarcă repejor cu 18W, eu as recomanda totuși să îl scoți din priza la 85%.

Răspuns utilizator avertizat
| SasaSasa2000 a răspuns:

Mă îndoiesc că cel de 18W să strice cum va bateria,
E făcut a numea pentru acest telefon, stai fără griji.