| Danny9889 a întrebat:

Bună, cine îmi poate face rost de un cod de deblocare la un Alcatel u5 codat Vodafone imei (357030080970276) am incercat la Vodafone dar nu mai am factura ...si la service mi-a cerut un pret aproape cât telefonul... Mulțumesc.

9 răspunsuri:
| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Daca ai depasit perioada contractului initial: cei de la Vodafone au obligatia legala sa-ti decodeze telefonul!

| Danny9889 explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Telefonul nu este la abonament este la liber ( cu bani jos ) dar este codat in reteaua Vodafone...

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Danny9889):

Si care-i motivul legal prin care te obliga Vodafone sa utilizezi reteaua lor? mergi cu factura de cumparare la Protectia Consumatorului si depune o Reclamatie, apoi ii poti actiona in instanta

| Bogdan70001 a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Asa sunt toate smaprtphone-urile de la Alcatel...banuiesc ca au un contract cv

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Bogdan70001):

Ti-as fi apreciat ca eronat si nefolositor raspunsul; dar... sigur sigur nu mi-ai citit raspunsurile.

| Bogdan70001 a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Am citit...si m mai spus probabil au contract deci este legal..este ca si cum ai intreba de ce telefoanele de la Vodafone sunt blocate in Vodafone...

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Bogdan70001):

Aloooooooo, Coane Spirache! Vodafone este furnizor de servicii GSM; iar ALCATEL este o marca de telefoane. NU-I LEGAL sa refuze decodarea de retea dupa terminarea perioadei initiale a contractului. P.S. De asta multinationalele se k/ca n capul romanilor: din cauza imbecililor care pun legea la k/ur.

| Bogdan70001 a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Aaa scuze acum inteleg ce vroiai sa zici laughing Da ai dreptate in legatura cu asta.Dar acum ce sa faci daca nu or nu vor, ma indoiesc ca ii vor debloca telefonul si daca nu vrea sa plateasca o suma extrem de mare pentru deblocare din nefericere nu are decat sa faca o resoftare la telefon...lucru mau greu la ALCATEL, dar nu imposibil.Si stai calm ca un comentariu marcat ca eronat nu-mi blocheaza contul happy

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Bogdan70001):

Nici prin cap nu imi trece ca sa fie blocat un cont, doar pentru ca a dat un raspuns eronat. chiar ar fi absurd ca adminii TPU sa blocheze conturile pe motiv ca au gresit raspunsurile.