| anonim_4396 a întrebat:

Bună.
Cum pot incarca bateria unui telefon fără ca aceasta să se afle în telefon in momentul incarcarii?

Ofer funda pentru cel mai complex, lămuritor și bun răspuns.

Răspuns Câştigător
| JOHNtheADVISOR a răspuns:

Dacă bateria telefonului este detașabilă atunci o poți încărca într-un dispozitiv din acesta
https://images.app.goo.gl/VfFdSK3JRxfDhDi29
Însă modelele de telefoane care sunt acum pe piață nu îți mai dau posibilitatea de a schimba tu personal bateria sau să o poți scoate ci trebuie să mergi într-un service.

3 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Despre bateria carui model de telefon e vorba?
Bateriile din orice smartphone sunt de prin 2014 incapsulate in telefon, si e total ilogic sa desfaci carcasa telefonului, sa incarci bateria, apoi sa o pui la loc.
Daca e vorba despre un telefon non-smart, sau despre un smartphone vechi, folosesti incarcatorul telefonului tau, sau un altul cu valorile outputului cat mai asemanatoare.
Faci rost si de o mufa de incarcare identica cu a telefonului tau, apoi tot ce mai trebuie facut e sa legi doua fire de la contactele acestei mufe la contactele acumulatorului.

Dar indiferent care ar fi scenariul, ti-ar fi de 100 de ori mai simplu, daca ai folosi un acumulator extern pe USB, in loc sa te chinui cu improvizatii (asta daca aparatul sau telefonul la care vrei sa utilizezi acea baterie are mufa microUSB)

| Zuzu1991 a răspuns:

1. TREBUIE sa poti sa scoti bateria
2. TREBUIE sa ai un incarcator SPECIAL pentru bateria aia

chestia nu mai e fezabila de ani buni, nu am mai vazut un telefon productie noua la care sa se poata scoate bateria de vreo 7-8 ani, iar un incarcator separat, numai pentru baterie de telefon nu am mai vazut... cred sincer, de vreo 20 de ani (cu mult inainte de smartphoane s-a renuntat la idee)

acum ideea pe masa e cu baterii externe

| RobertMoon a răspuns:

Pai zi si ce telefon ai. Nu sunt toate bateriile la fel.