| anonim_4396 a întrebat:

Bună.

Pentru cei care se pricep sau dețin acasă acest tip de dispozitiv sau ceva asemănător ("Incarcator universal de acumulator - baterie telefon cu afisaj LCD si USB")
https://www.bravoshop.ro/......cd-si-usb/
Încarcă acest gen tip de dispozitive ABSOLUT orice tip de baterie (pentru orice marcă de telefon și orice mărime a bateriei?¿!? )

https://www.tpu.ro/......da-pentru/
Ofer recompensă!

(Evident pentru răspunsul cel mai bun și AJUTĂTOR!, restul vot)

https://www.google.com/......ps?/search
(tip baterie principală!) (dar desigur și alte tipuri/mărci!)

Răspuns Câştigător
| halogen001 a răspuns:

Sunt telefoane la care bateria nu se poate scoate, deci nu se poate incarca afara din telefon.

Am cautat pe Youtube si am gasit clipul https://www.youtube.com/watch?v=KlxaNCacOQM

Din clip vad ca bateria se poate scoate, deci se poate incarca in exteriorul telefonului.

Cu toate astea, incarcarea bateriei in exteriorul telefonului e neobisnuita. Cred ca nimeni nu incarca bateria in exterior sau sunt cazuri foarte rare, pentru ca trebuie sa inchizi telefonul sa scoti bateria, sa o pui la incarcat si apoi iar sa o pui din nou in telefon.

Incarcatorul din link-urile de mai sus dupa parerea mea e unul slab si ar incarca o baterie de 3000mAh in 10 ore sau chiar ceva mai mult timp.

O solutie corecta e schimbarea bateriei cu una noua daca nu mai tine, inlocuirea portului de incarcare, a cablului de incarcare sau a incarcatorului dupa caz.

Incarcatorul din linkurile de sus poate fi incercat, dar e unul slab - 10 ore de incarcare pentru 3000mAh si nu stiu daca e automat si se opreste la timp ca sa nu strice bateria.

Daca bateria nu tine, inseamna ca bateria e uzata si trebuie inlocuita sau poate ca telefonul consuma prea mult.

Specificații baterie: Li-PoCapacitate baterie3000 mAh inseamna ca atat e curentul din ea, energia. Daca incarcatorul da un curent de 1A = 1000mA, atunci o incarca in 3000: 1000 = 3 ore. Daca incarcatorul da 500mA, atunci o incarca in 3000: 500 = 6 ore. Incarcarea poate dura si mai mult, pentru ca fie incarcatorul nu da cei 1000mA, fie cablul nu face contact, nu conduce bine curentul. Cu incarcatorul original de 1A/5V ar trebui sa se incarce in 3-4ore, poate chiar 5 daca incarcatorul nu da destul curent sau cablul e slab (fire subtiri), mufe uzate.

In concluzie, se poate incerca incarcarea bateriei in exterior, dar nu stiu cat e de bun incarcatorul acela. Trebuie atentie la plus si minus, ca daca e pusa invers, in loc sa se incarce se descarca si se strica.

11 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai nu cred ca se poate, mai ales la cele incapsulate... daca nu le scoti, nu prea ai cum sa le incarci "universal".

Sau te referi la telefoanele mai vechi?

Si in orice caz, ce tipuri incarcatoare si cu ce porturi pot sa ramana?
Poti incerca unul de acest tip:
https://www.cel.ro/......1MD0pPw-l/

| anonim_4396 explică (pentru DoarBogdan):

Doresc să încarc SEPARAT! (să o scot ) din telefon, - BATERIA telefonului! și să o încarc într-un astfel de aparat ( aceea mufă interioară a telefonului fiind stricată - în cazul meu cel puțin, nu mă ține foarte mult ), am găsit de exemplu aceasta soluție https://www.sutucosmin.com/......rugi-mufa/ ( însă va trebui să o aplic la telefonul nou ), deoarece mufa celui nou e deja stricată!

| anonim_4396 explică (pentru DoarBogdan):

Pentru bateria acestui tip de telefon
https://www.emag.ro/....../DNYGN8BBM
https://www.google.com/......ps?/search

| DoarBogdan a răspuns (pentru anonim_4396):

Hmm nu imi merge site-ul de mai sus.

Dar probabil, cu tot cu transport si ce mai e, nu ar fi mai ieftin sa mergi sa iti schimbe direct portul de incarcare al telefonului? Parca 20 de lei a dat cineva si i-a schimbat toata partea de jos.

| anonim_4396 explică (pentru DoarBogdan):

Vezi acum!

| anonim_4396 explică (pentru DoarBogdan):

E 50 lei +, în plus nu mă ține prea mult (deci nu merită!, comparație reparare vs preț original telefon sad, ies pe minus... ), în plus mai suntem și în carantină timp de două săptămâni!

| Wr3nch a răspuns:

E o porcarie pentru fraieri. Cu ieftinche de astea tot ce faci e sa strici bateria de pe orice telefon.

| halogen001 a răspuns:

Seamana cu acesta de aici https://www.youtube.com/watch?v=cuA0Upa-qv8
Daca e asa, vad ca are o sursa de curent slabuta cu 2 tranzistoare mici si un circuit integrat care afiseaza si "probabil" controleaza incarcarea, adica ar trebui sa o opreasca.

Nu stiu exact ce fel de circuit e acela, ca nu am gasit pe net specificatii ca sa stiu ce face.

Un acumulator Li-Ion se incarca pana la 4, 2V, dupa care curentul de incarcare scade si se mentine tensiunea de 4, 2V sau se opreste de tot la 4, 2V.

Daca acel circuit nu opreste incarcarea la 4, 2V, bateria se strica.

Dupa cum arata circuitul, curentul de incarcare ar putea fi de 300mA, iar o baterie de 2700mAh s-ar incarca in 2700/300 ore = 9 ore. O baterie de 6000mAh s-ar incarca in 6000/300 ore = 20 ore, o baterie de 600mAh s-ar incarca in 2 ore.

Trebuie respectata polaritatea, plusul sa fie la plus si minusul sa fie la minus ca sa nu se strice bateria si daca nu opreste automat incarcarea la 4, 2V, atunci strica bateria. Poate ca opreste, poate ca nu opreste incarcarea. Trebuie testat. Trebuie un aparat de masura si urmarita incarcarea sa nu depaseasca 4, 2V. Daca depaseste 4, 2V si nu se opreste, atunci inseamna ca nu e bun deloc. Dursa de curent din el pare cam slaba cu 2 tranzistoare mici direct la tensiunea retelei.

Vad si aici https://www.emag.ro/......DH77TLBBM/

Aici spune ca scoate 350mA https://www.accesmag.ro/......-d8telac1/

Nu stiu daca se opreste automat la terminarea incarcarii. Daca nu se opreste automat, nu e bun. Pentru acumulatoarele li ion trebuie incarcator cu oprire automata, sau acumulatoare cu circuit de protectie bms (Battery management system) care opreste incarcarea la atingerea tensiunii de 4, 2V.

| anonim_4396 explică (pentru halogen001):

Specificații baterie: Li-PoCapacitate baterie3000 mAh

Ce înseamnă?

(sursa, în linkul de pe eMag )

| halogen001 a răspuns:

Telefonul din intrebare are procesor lent si memorie ram putina, deci sunt sanse mari sa mearga greu, iar bateria trebuie sa fie nedetasabila si pentru a putea fi incarcata in exterior, trebuie dezlipit capacul din spate, dezlipita bateria, deci nu cred ca se poate incarca usor in exterior. Erau inainte telefoane cu baterie detasabila care se putea incarca si in exteriorul telefonului.

| anonim_4396 explică (pentru halogen001):

"iar bateria trebuie sa fie nedetasabila si pentru a putea fi incarcata in exterior, trebuie dezlipit capacul din spate, dezlipita bateria, deci nu cred ca se poate incarca usor in exterior. Erau inainte telefoane cu baterie detasabila care se putea incarca si in exteriorul telefonului."

Ce vrei să spui?

Explică cu un link, ceva! (să pot pricepe, că stau greu la capitolul "tehnologie" happy )

| halogen001 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt telefoane la care bateria nu se poate scoate, deci nu se poate incarca afara din telefon.

Am cautat pe Youtube si am gasit clipul https://www.youtube.com/watch?v=KlxaNCacOQM

Din clip vad ca bateria se poate scoate, deci se poate incarca in exteriorul telefonului.

Cu toate astea, incarcarea bateriei in exteriorul telefonului e neobisnuita. Cred ca nimeni nu incarca bateria in exterior sau sunt cazuri foarte rare, pentru ca trebuie sa inchizi telefonul sa scoti bateria, sa o pui la incarcat si apoi iar sa o pui din nou in telefon.

Incarcatorul din link-urile de mai sus dupa parerea mea e unul slab si ar incarca o baterie de 3000mAh in 10 ore sau chiar ceva mai mult timp.

O solutie corecta e schimbarea bateriei cu una noua daca nu mai tine, inlocuirea portului de incarcare, a cablului de incarcare sau a incarcatorului dupa caz.

Incarcatorul din linkurile de sus poate fi incercat, dar e unul slab - 10 ore de incarcare pentru 3000mAh si nu stiu daca e automat si se opreste la timp ca sa nu strice bateria.

Daca bateria nu tine, inseamna ca bateria e uzata si trebuie inlocuita sau poate ca telefonul consuma prea mult.

Specificații baterie: Li-PoCapacitate baterie3000 mAh inseamna ca atat e curentul din ea, energia. Daca incarcatorul da un curent de 1A = 1000mA, atunci o incarca in 3000: 1000 = 3 ore. Daca incarcatorul da 500mA, atunci o incarca in 3000: 500 = 6 ore. Incarcarea poate dura si mai mult, pentru ca fie incarcatorul nu da cei 1000mA, fie cablul nu face contact, nu conduce bine curentul. Cu incarcatorul original de 1A/5V ar trebui sa se incarce in 3-4ore, poate chiar 5 daca incarcatorul nu da destul curent sau cablul e slab (fire subtiri), mufe uzate.

In concluzie, se poate incerca incarcarea bateriei in exterior, dar nu stiu cat e de bun incarcatorul acela. Trebuie atentie la plus si minus, ca daca e pusa invers, in loc sa se incarce se descarca si se strica.