| Ctmfresh28 a întrebat:

cum se formateaza corect bateria unui Samsung Galaxy Mini 2? Stiu pe cineva care nu si-a formatat-o si acum si-l incarca in fiecare zi si nu face mare lucru pe el. Cum o formatez ca sa ma tina vreo 3 saptamani cu stand-by, cum scrie pe internet si vreo 7 zile ca sa ma mai joc si sa fac si alte chestii?

7 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

În general, bateriile de la telefoanele noi, NU se mai formatează!

Vezi instrucţiunile de folosire a acumulatorilor la linkul : http://www.f64.ro/......009new.pdf

Toate cele bune.

| Ctmfresh28 explică (pentru bursuc001):

Vad ca are Li-Ion 1300 mAh Battery aceasta trebuie formatata asa cum a spus horia?

| neutrino a răspuns:

Ceea ce doresti tu nu se poate. Cum se face o formatare corecta este foarte bine descrisa in raspunsul pe care ti l-a dat "horia", cu mentiunea ca formatarea se face la o baterie noua. Din pacate nu esti singurul pacalit de publicitatea unui produs.

| horia2012 a răspuns:

Nicioadata nu te va tine atat. Nici daca nu-l folosesti deloc. Aceea e reclama. Mai mult de 4-7 zile nu te va tine ( in cel mai bun caz).
-Daca vrei sa o formatezi procedezi asa:
-O consumi pana se inchide telefonul, dupa care o tii la incarcat 12 ore cu telefonul inchis.
-Il deschizi, o consumi la fel, pana se inchide telefonul si iar o pui la incarcat 12 ore cu telefonul inchis.
- Mai repeti inca o data aceeasi procedura (de 3 ori in total), dupa care il poti incarca oricum.
-Daca ai nevoie de telefon in perioada asta, poti sa-i scoti cartela SIM sa o pui in altul.

| AliinaSomerhalder a răspuns (pentru horia2012):

Si daca nu ul tin inchis in timpul formatarii are ceva? Eu am vorbit la tel cand il formatam. Era incarcat dar nu trecusera 12 ore. :d

| horia2012 a răspuns (pentru AliinaSomerhalder):

Nu are nimic, se incarca mai greu.(dar numai pentru vorbit poti face exceptii- si sa nu vorbesti mult).

| valentingb a răspuns:

Bateriile cu Litiu nu se formateaza. Formatarea se facea odata...demult. Acum important e sa o pui la incarcat cand e aproape goala, si dupa ce se incarca, sa o scoti de la incarcat.
Acea formatare se facea de fapt de primele 3 ori, cate 12 ore, pentru ca softul telefonului sa isi dea seama cat anume tine bateria, ca sa poata indica nivelul de energie ramas, corect. Acum sunt alte materiale, mai bune, nu mai e nevoie de formatare.