| Ioana_Daria_1995 a întrebat:

Bună, de curând mi-am schimbat bateria la telefon(iPhone 6s) bateria originala se dusese demult, 75% fiind starea bateriei. Cum spuneam am schimbat bateria originala Apple cu o baterie oarecare care are 100% starea bateriei. se Descarcă la fel de repede, iar când bateria mai are undeva de 10%, telefonul începe sa meargă super greu, are lag, se blochează. ce ar putea fi? ( sper ca ați inteles ceva)laughing mulțumesc.

7 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

E telefonul defect nu era din cauza bateriei, ai schimbat o degeaba.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Daca tot ai schimbat bateria cine ti a zis tie ca e din cauza bateriei? Tu stii, macar trebuia o baterie cum era aia veche originală nu ce ti au pus ăia o baterie oarecare o trompetă un rahat de baterie. Asa e cand te maninca undeva, telefonul trebuia dus la servis autorizat o reprezentanță cu piese originale, sa il verifice ei sa vadă care era cauza o fi placa de bază nu era sigur bateria defectă. Acum ai dat banii pe o baterie si tot nu ai rezolvat problema tot trebuie dus in servis sau vinde l de piese.

| Furnicuta000 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Daca a inceput sa faca figurile alea fix dupa ce a schimbat bateria cum poti fi asa sigur ca problema e telefonul si nu bateria?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Furnicuta000):

Pentru ca un scurt circuit intr o componentă din telefon sau o piesă defectă consumă mult mai repede bateria, ea trebuie sa duca telefonul la un servis autorizat cu piese originale si baterii originale.

| gelu1970 a răspuns:

Aruncă telefonul.
E o anomalie frecventă la iphone. Placa. Pe viitor nu mai da banii pe castane.

| Furnicuta000 a răspuns:

Exista 2 variante: ori problema e din telefon (cum se intampla de multe ori) ori ti-a pus o chinezarie cum se intampla pe la majoritatea service-urilor. Si eu am schimbat mai demult la iphone 6 cu o chinezarie si desi imi arata 100% era de fapt foarte proasta, se descarca repede (tinea un pic mai mult decat vechea baterie dar tot la fel de proasta era).
Nu se gasesc pe piata baterii originale iphone (cel putin nu pentru iph 6) si deci daca vrei una originala trebuie sa o iei din dezmembrari. Sunt cateva service-uri care se respecta si fac asta dar e greu sa iti dai seama. Unele pot sa minta si sa spuna ca bateria e originala dar problema e de la tine din telefon.
Singurul loc unde ar trebui sa mergi ca sa fii sigur ca vei primi o baterie originala e la service-ul autorizat Apple (in Bucuresti stiu ca e dar nu mai stiu cum se numeste, cauta pe net, parca iStyle daca nu ma insel). E vreo 30-50 euro in functie de model.

| Raducons a răspuns:

Poate e memoria aproape plina sau e conectat la internet si acesta are viteza mica sau variabila sau are un virus, poti inceca o scanare cu un antivirus ca sa elimini idea.Bateria tine in mod normal trei zile daca nu il folosesti telefonul, altfel se descarca in cateva ore daca ruleaza pe internet si mai vorbesti la telefon, messenger.