| queen8520 a întrebat:

Deci la telefon am memoria de 4GB, nu imi ajunge si am introdus un card de 8GB,deoarece, cand instalez aplicatii imi tot zice ca nu am spatiu suficient. Dupa ce am introdus cardul de 8GB, tot asa imi zice cand vreau sa descarc vreo aplicatie.Am mutat toate aplicatiile posibile pe card si am umblat si pe la setari, dar nu stiu ce sa facsad. Stie cineva cum pot face sa imi citeasca telefonul cardul de 8? Ma enerveaza ca tot zice ca nu am spatiu,dat,de fapt, am...

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

NU ai ce face cu 3 aplicaţii, îţi ajunge una SINGURĂ!

NU prea am cum să te ajut mai mult sad
Trebuie să şti puţină engleză şi să intri în setările aplicaţiei respective, să selectezi aplicaţiile din telefon şi să le muţi pe cardul extern...

O zi frumoasă.

7 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

N-ai precizat MODELUL telefonului...

Cred că ai un telefon cu Android peste 4.0!

Începând cu Android 4.0 aplicaţiile se instalează DIRECT în memoria internă sad

NU ai cum să le instalezi direct pe SD card DECÂT dacă telefonul are root ( şi custom_ROM )!

Deci, la acest model, aplicaţiile se instalează "automat" în memoria internă a telefonului - care este foarte MICĂ!

Eventual, să încerci să MUŢI pe SD card ( cardul de memorie extern ) aplicaţiile/jocurile care se pot muta!

În primul rând, NU toate aplicaţiile/jocurile se pot muta pe cardul de memorie!

De asemenea, este indicat să ai instalat un utilitar ( Manager ) care să-ţi MUTE aplicaţiile pe cardul de memorie externă, spre exemplu poţi folosi una din aplicaţiile :
https://play.google.com/......ps/details

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.irobotz.appmanager

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.james.SmartUninstaller

https://play.google.com/......ps/details

https://play.google.com/store/apps/details?id=burrows.apps.appmanager

Aceste aplicaţii te întreabă ( sau mută automat, depinde cum le setezi ) alte aplicaţii pe cardul de memorie externă, imediat după instalarea lor şi astfel îşi rămâne mai multă memorie internă "liberă".

Toate cele bune.

| queen8520 explică (pentru bursuc001):

Ce ironie, n-am destula memorie sa instalez o aplicatie care sa ma ajute, din cele de mai sus...

| queen8520 explică (pentru bursuc001):

Deci am instalat 3 aplicatii din cele de mai sus si habar n-am ce sa fac mai departe

| bursuc001 a răspuns (pentru queen8520):

NU ai ce face cu 3 aplicaţii, îţi ajunge una SINGURĂ!

NU prea am cum să te ajut mai mult sad
Trebuie să şti puţină engleză şi să intri în setările aplicaţiei respective, să selectezi aplicaţiile din telefon şi să le muţi pe cardul extern...

O zi frumoasă.

| horia2012 a răspuns:

Telefonul citeste cardul de 8GB dar tot in memoria interna se vor descarca si instala. Trebuie sa faci root la telefon, dar daca nu-ti reuseste il poti strica definitiv. Depinde detelefon, dar daca gasesti o metoda de a face root, inainte de a te apuca trebuie sa fii sigur ca poti reveni, in caz ca nu-ti place sau nu functioneaza bine telefonul.

| queen8520 explică (pentru horia2012):

Root? adica?:s sa fac ce setari vreau la telefon, saau?

| horia2012 a răspuns (pentru queen8520):

NU, nu se umbla la setari. Citeste aici. Explica foarte bine si video:
http://videotutorial.ro/......ial-video/

| ssmecheru33 a răspuns:

Buna queen8520! Incearca sa setezi unde sa se instaleze aplicatiile. Probabil tu poate chiar nu ai spatiu in memoria telefonului. Seteaza sa se instaleze in card. Bafta