| Vântulalb a întrebat:

Buna dimineata.
Imi poate spune cineva de ce cartelele de telefon mobil de la DIGI pot fi folosite doar in smartphone-uri?
Imi amintesc cand au aparut si am vrut sa cumpar, m-au avertizat ca numai in smatphone merge. Pe atunci nu aveam si am renuntat. Mai tarziu am folosit. Acum vreau sa fac niste modificari si mi-am amintit asta.
Oricare alta cartela din orice retea merge si in telefoanele vechi "cu butoane".
Multumesc.

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da! Eu l-am dat exemplu pe unchiul meu ca-i in Bucuresti. Dar si la noi in Salonta merge 3G. Doar 2G nu mai merge.

16 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

E vorba despre frecvența rețelei dezvoltată de digi până acum, în benzile de 2100 și 2600 Mhz. Ceilalti foloseau doar GSM 850 / 1800 / 1900

| Vântulalb explică (pentru sierra1):

Foloseau si inca folosesc. happy
Multumesc.

| sierra1 a răspuns (pentru Vântulalb):

Dacă tot știi - și asta e bine - atunci știi că asta foloseau atunci când și se recomanda un anumit telefon. Că intre timp se folosesc ȘI alte frecvențe, e altă mâncare de... știucă

| mihai69 a răspuns:

Digi merge doar în rețelele 3-5G. Telefoanele de generație mai veche (cu butoane, cum le spui tu), nu pot să opereze decât cel mult în standard 2.5G.
Atât de simplu.

| Vântulalb explică (pentru mihai69):

Ata de simplul ala nu-l inteleg eu!
Am cartela de la Orange cu 4G si, culmea, merge in telefonul meu stravechi. Un Philips cu clapeta.
Si DIGI avea retea 5G cand inca abia apareau telefoanele mobile?
Nu cred ca asta e explicatia. Sau nici tu nu stii. Sau stii dar nu vrei sa spui si ne prostesti cu simplul ala.

Răspuns utilizator avertizat
| mihai69 a răspuns (pentru Vântulalb):

Orange are licență pentru toate tipurile de rețea, de aia merge.
Digi luase inițial doar 3G. Ulterior, a investit și în generațiile mai noi, 4, respectiv 5G. Evident că nu aveau cum să aibă ei 5G când încă nu exista nici măcar standardul.
Mai nou, așa cum arată și @Bubico, Digi a renunțat și la 3G.
Deci da, chiar e simplu. Poate nu știu eu să explic, dar asta-i altă poveste.

| Vântulalb explică (pentru mihai69):

Pai pe atunci toate lucrau in 3G. De ce unele puteau (si mai pot) folosi orice tip de telefon iar DIGI doar smartphone? Asta intreb eu.

| mihai69 a răspuns (pentru Vântulalb):

Dacă tu găsești un telefon capabil de 3 sau 4G, care să nu fie ȘI smartphone, o să vezi că merge bine-mersi.

| Salontanul a răspuns (pentru Bubico2022):

Fals. Unchiul meu are 94 ani, sta in Bucuresti si are telefon 3 G ca nu se pricepe la cele cu touchscreen. Nici nu l-a dat afara!

Răspuns utilizator avertizat
| Salontanul a răspuns (pentru Bubico2022):

Ciudat! N-am stiut asta. Unchiul meu sta in Sectorul 3, pe langa Megaimage Dudesti.

| Vântulalb explică (pentru Salontanul):

E vorba de cartele DIGI.
Merge la unchiul tau in telefon 3G? Ca sa insist la ei.

| Vântulalb explică (pentru Salontanul):

Multumesc.

| Vântulalb explică (pentru Salontanul):

Mergeeeeee. Multumesc.
Acum vad eu dupa 3 luni ce zice.

| Salontanul a răspuns (pentru Vântulalb):

Multumesc si eu pentru apreciere!

| Salontanul a răspuns (pentru Vântulalb):

Da! Eu l-am dat exemplu pe unchiul meu ca-i in Bucuresti. Dar si la noi in Salonta merge 3G. Doar 2G nu mai merge.