| anonim_4396 a întrebat:

Buna din nou. laughing As cam avea aceeasi intrebare legata de iphone. Deci am un iphone 3gs cu ios 4.1 si de curand am aflat ca e unlocked. Are jailbreak deci pot sa fac update la ios fara sa existe riscuri? Si daca da, cum fac in asa fel incat sa nu pierd aplicatiile, pozele si contactele din el?

4 răspunsuri:
| FαмєLiqυσяLσvє a răspuns:

In primul rand nu ii poti face upgrade fiindca ai pierde jailbreak. Ca sa ii scoti jailbreak trebuie sa restaurezi telefonul, sa faci o copie de securitate, sa folostesti MyBackUp contacts sau ceva de genul de pe AppStore care iti trimite toate contactele pe un mail care tu alegi si cand ai telefonul restaurat dai pe mail si ti se adauga din nou in telefon (vorbind sa accesezi mail din telefon). Poti folosii iCloud pentru poze sau direct sa conectezi telefonul la calculator si sa le copiezi in el, si pentru note si restul poti folosii iCloud. Aplicatiile le ai in iTunes (facand copia de securitate). Cu siguranta nu te va lasa sa faci upgrade daca ai jailbreak, fiindca ti-a modificat sistemul de operare (eu am incercat TOATE formele posibile sa fac upgrade la iOs 6.1 cu jailbreak si nu am putut).Iti sugerez sa restaurezi, si sa nu mai pui jailbreak pe el, vei vedea ca telefonul ruleaza mult mai bine fara jailbreak, plus ca poti avea probleme cu jailbreak-ul si sa iti dea multe fail-uri. Daca nu ti-a ramas clar, da-mi mesaj pe TPU cu ce nu ti-a ramas..Succes

| charleslouboutin a răspuns:

Poti sa faci update pana la 6.1.3. Problema e ca daca este unlocked in momentul in care faci update sau chiar si restore, ti se va coda la loc. Cat despre aplicatii si asa mai departe, faci backup tot cu itunes si apoi dupa ce faci update ii dai "restore from backup". Bafta.

| Andrei1099 a răspuns:

Da poti, ii faci un backup sa nu pierzi datele faci update din itunes si dupa ce se termina te va intreba daca vrei sa restaurezi backupul facut anterior. Iti vei pierde jalbreak prin update dar poti sa-l faci iar.winking

| rafaelos99 a răspuns:

Problema e ca nu poti sa faci upgrade la ios.
e 4.1. Ce sa mai vrei de la el? si in plus nu poti. nu ai cum