| Giuglea_Georgy_1996 a întrebat:

detin un j5 2016, problema este ca nu se mai deschide, am incercat toate solutiile inclusiv volum up tasta home si power insa imi intra intr-un meniu care doreste sa imi instaleze o aplicatie sau daca nu o instalez ramane pornit pe logo-ul Samsung. Ce pot face?

6 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

Ce meniu? ce aplicatie vrea sa instaleze?

| Giuglea_Georgy_1996 explică (pentru gelu1970):

Un OS personalizat poate provoca probleme critice în telefon și poate instala aplicații. Dacă doriți să dowloand un OS personalizat, apăsați tasta de mărire a volumului. În caz contrar, apăsați tasta de reducere a volumului. Asta scrie.

| DaniTDCI a răspuns:

Ti-ai bagat mainiile pe unde nu trebuia, cine stie ce ai facut pe la soft, nu sunt un mare fan j5, dar acel telefonul nu se da peste cap singur. singura solutie e o resoftare, care costa

| Giuglea_Georgy_1996 explică (pentru DaniTDCI):

Inteleg insa chiar nu am facut nimic care sa il "strice", o sa merg cu el la un gsm, multumesc mult!

| NGheorghe a răspuns:

Ai intrat in modul de instalare a unui Sistem de Operare (OS).
Bineânțeles ca se poate instala un sistem nou, Samsung chiar anul acesta a lansat un UpDate (actualizare la Android 7.0)...dar dacă nu vrea sa pornească cu sistemul lui înseamnă ca ori s-a șters ceva fisiere importante! ori are probleme cu memoria interna (si ar trebui testata).
La instalarea unui nou SO (sau OS) ai toate șansele sa rămâi fără fișierele tale personale (documente, muzica, poze, filme). Dacă SO este instalat greșit atunci poți sa îl vinzi de piese de schimb.
Ai face bine sa mergi la mai multe magazine de reparații si sa ii intrebi pe fiecare ce poate sa-i facă si cât costă.

| IMihaitza a răspuns:

Trebuie un stock rom, adica sa reinstalezi soft-ul. Scrie asa Samsung galaxy j5 2016 stock rom, sau pe site-ul official, Samsung firmware