| anonim_4396 a întrebat:

Bună seara oamenii faini. Din motive mai ample sunt nevoita sa trimit cuiva mesaje de pe o cartela sim fără a mi se afla identitatea. Cartela este prepay și o folosesc cu un telefon vechi cu butoane, este posibil sa ma descopere după locație, sau lucruri de genul asta? Normal nu ar avea cum dacă telefonul pe care îl folosesc este de tip vechi, dar pentru orice eventualitate as vrea sa fiu sigura. Dacă cineva cunoaște as aprecia răspunsul. Mulțumesc mult.

16 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca mesajele sunt atac la persoana sau de santaj, se poate cere la Politia Cibernetica, sa se verifice locatia de unde transmite telefonul si asa se poate ajunge la tine.

| MititiCa a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu este vorba de amenințare, ba chiar situația e invers. Eu sunt amenințată, dar dacă telefonul este închis și cartela este folosita de o luna, atât cât are ea valabilitate, cumpărată cu bani Cash. Mi s ar părea mai dificil sa ajungă înapoi la mine.

| Violleta2022 a răspuns (pentru MititiCa):

Dimpotriva, tehnologia a avansat enorm, acum ti se ia locatia, de unde emite telefonul.
Daca esti o femeie cinstita si ai probleme cu altii, apeleaza la Politie nu la santaj, nu la mesaje de intimidare, trimise cu telefoane anonime, ca pedeapsa pentru jigniri, santaj, intimidari si altele facute online, este acum pedepsita de lege, la fel ca si in viata reala, pe viu.
https://www.facebook.com/reel/853531136553877

suntserios
| suntserios a răspuns:

Trimiți la SRI? Sau de unde panica asta că te va căuta după telefon?

| MititiCa a răspuns (pentru suntserios):

Nici vorba, sunt eu mai paranoica. Vreau sa fiu sigura, ca rămâne în anonimat pana decid sa ies din anonimat. E vorba de soția mea, care are o aventura cu altcineva și nu vrea sa recunoască. În fata mea. Nu o ameninț, este strict de stres și presiune.

| carevaescu a răspuns (pentru MititiCa):

Soția ta? Hmm, încă nu s-a schimbat legislația în România. În fine.

Operatorul rețelei îți poate afla locația cu o precizie până în câțiva metri. Dar de obicei nu și soția ta care are o aventură.

Ce se poate întâmpla în urma presiunii și a stresului este ca ea să depună o plângere la poliție. Poliția are voie să ceară operatorului detalii despre acel număr misterios care depune stres și presiune.

Nu îți vor afla identitatea imediat. Dar sunt anumite chestii ce te pot identifica. Cum ar fi dacă ai folosit cardul să ți cumperi acel număr, să l reîncarci cu bani europeni, sau dacă ai fost filmată atunci când ai cumpărat acel număr. Cred că prinzi ideea.

Totuși, carpe diem.

| darrio2007 a răspuns:

Ai ceva de ascuns?

| MititiCa a răspuns (pentru darrio2007):

Răspunsul tău nu răspunde la întrebarea mea.

| darrio2007 a răspuns (pentru MititiCa):

De-aia ai „sters" intrebarea?

| dullcat a răspuns:

Ce fel de motive ample? Mai intelept e sa nu te implici in astfel de joculete.

| FreddieM a răspuns:

Bună si ție. Se poate. Îți pun un link unde îți spune pas cu pas cum sa faci. Sper sa te ajute.

https://www.wikihow.com/Send-an-Anonymous-Text

Cheers

| KovacsB a răspuns:

Se poate afla cu exactitate locul din care ai apelat precizie 2-3 metri.

| MititiCa a răspuns (pentru KovacsB):

Nu am apelat. Am trimis mesaje doar

| Standt a răspuns:

Si telefoanele vechi au IMEI. Si dau locatia unde se afla. Apoi, cartela.
De ce nu ai responsabilitatea de a-ti asuma faptele?
Daca iti ascunzi identitatea inseamna ca faci glume proaste, bagi zazanie intre oameni, minti, ameninti, etc.
"sunt eu mai paranoica. Vreau sa fiu sigura... E vorba de soția mea"
Pai, ce esti tu?

| MititiCa a răspuns (pentru Standt):

Dar tu ce ești? Este vorba de o problema privata. Normal ca și contul este fals. Nu o sa expun o problema personala în fata unor străini. Era vorba de o întrebare, și un răspuns. Dacă nu poți sa oferi un răspuns treci la următoarea întrebare. Nu e nevoie de judecata ta. Nu ameninț pe nimeni. Nu cunoști situația și nu poți sa ți dai cu părerea.

| Standt a răspuns (pentru MititiCa):

Ti-am aratat contradictia si tot nu o vezi. Esti femeie si vorbesti de sotia ta.
E clar ca tu nu vrei sa afli ceva ci vrei sa faci ceva urat, ilegal.