| MariusQwassi a întrebat:

Bună seara! Se întâmplă ceva daca incarc un Iphone 7 cu un incarcator de 2.4 A? Unul normal e de 1A. Totusi,daca nu mergea, nu mai faceau unul special pentru Iphone cu amperaj asa mare nu?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Daca la telefon s-a dat incarcator de 1A, atunci foloseste-l pe acela! Eu incarc de la USB (0.5A) sa tina mai indelungat bateria.
Incarcatorul de 2.4A NU cred ca este pentru telefon (poate fi de iPad sau ceva marfa piratata), scoate tensiune mai mare si risti sa arzi telefonul sau bateria sa se uzeze prea rapid. Ambele costa muuuult la iPhone-uri.

1 răspuns:
| NotAndrew69 a răspuns:

Nu, nu are ce problema sa aiba... deoarece aceasta valoare poate ajunge pana la 2000 de miliamperi, pentru ca atunci veti avea un incarcator capabil sa incarce foarte repede si care nu va va strica device-ul.

Recet, majoritatea marilor producatori, precum Samsung sau Sony, au adoptat asa-numita tehnologie "fast charging", cu ajutorul careia un telefon poate fi incarcat cu pana la 60% in aproximativ o jumatate de ora. Tehnologia este semnalata pe incarcatoare printr-un simbol asemanator fulgerului si permite telefoanelor si tabletelor sa se incarce cu 2 standarde de putere. De exemplu, intr-o faza se poate incarca la 9 volti cu 1, 67 amperi, dar si la 5 volti cu 2 amperi.

Funda? :*