| Imgonnakillyou a întrebat:

Buna seara, TPU! De ceva timp, mama mea primeste zilnic bip-uri pe telefon de la numere din Germania, asta intamplandu-se de 3-4 ori pe zi. Am facut oarecum o greseala, deoarece am sunat de pe telefonul meu, cu numar ascuns, la capatul celalalt al firului aflandu-se un robot. Informandu-ma de pe Internet, am inteles ca e vorba despre niste hackeri care fura bani si date, sau ceva de genul. Noi suntem pe pre-pay. Intrebarea mea este, ce as putea face sa se opreasca aceasta hartuiala? Care ar fi cauza? E posibil ca cineva sa fi "vandut" datele mamei mele? Ce este de facut? O cartela cu un numar nou ar schimba situatia?

5 răspunsuri:
| MihaiNicu23 a răspuns:

Blochezi numarul/ numerele, sunt niste inselaciuni asa se fac bani, daca erai pe abonamnt si sunai sau raspundea la telefon iti facea extra cost.

| Crackman a răspuns:

Nu poti face nimic. Au un bot cu o schema smechera de algorit ce suna la numere formate la intamplare.
Ideea este sa il pui pe silent seara sa nu faca galague.

| Kogaion a răspuns:

Cand iti raspunde robotul este posibil ca persoana pe care ai contactato sa-ti fi inchis. Este probabil si varianta ta o posibilitate, dar eu o stiam cu numere din Asia/Africa, nu din Europa.

| DenisaFMM69 a răspuns:

Încearcă sa schimbi cartela. Dacă nu merge anunță poliția.

| Driver1998 a răspuns:

Iti recomand sa anunti organele competente daca tu crezi ca este o simpla hartuire. In caz ca este un hacker treburile nu sunt asa roz... in sensul in care poate accesa camera telefonului iar in caz ca mama ta va raspunde la acel bip, prin simpla acceptare a apelului va poate afla locatia. Va recomand o saptamana sa schimbati cartela si telefonul. Daca persoana / persoanele respective vor vedea ca suna fara rezultat se vor opri cu siguranta.