| Neacsu_Irina_1992 a întrebat:

Sunt pe Digi mobil si as vrea sa imi introduc cartela intr-un Iphone.Nu merge (nu stiu exact ce scria fiindca nu eram de fata).Mi s-a spus ca telefonul este codat pe Vodafone, insa am inteles ca nu mai ar avea voie sa codeze telefoanele.Ce as putea face? Si cam cat ma costa sa il decodez?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Bănuiesc că telefonul este codat pe Vodafone România :)

Dacă, atunci când ai cumpărat telefonul, l-ai plătit integral ( deci, NU a fost cu preţ redus/subvenţionat ), atunci mergi cu el + factura + actul de identitate la magazinul de unde l-ai cumpărat şi TREBUIE să ţi-l decodeze GRATUIT!

Dacă, în schimb, l-ai cumpărat "la ofertă" ( cu preţ redus ) sau în rate ( achitate lunar + abonament ), atunci va trebui să plăteşti decodarea.
http://www.djbrain-mobileuniverse.blogspot.ro/......or-in.html

Sau, îl poţi duce la ORICE Service pentru decodare, dar TREBUIE să plăteşti contravaloarea :(

Toate cele bune.

3 răspunsuri:
| Ineys a răspuns:

Depinde, intre 50-100 lei sau poate chiar 200, depinde de sediu. Difera din oras in oras... nu e un pret standard. Si se poate decoda. Du-l undeva unde se ocupa cu chestii d-astea si sigur ti-l vor decoda.

| Mihai_Miţă_1999 a răspuns:

Pentru a decoda telefonul la Vodafone iti trebuie dovada ca este telefonul tau adica chitanta/bon fiscal. Cel putin asa mi-au cerut pentru a imi decoda un iphone 4 mie.

| Neacsu_Irina_1992 explică:

Si cat a costat?