| balint20 a întrebat:

In urma cu o luna am trimis o cerere de reziliere la Romtelecom pentru serviciul de telefonie. Dupa care la scurt timp cei de la Romtelecom au contactato pe mama mea care era acasa si i-au comunicat o oferta, iar mamei mele i sa parut o oferta buna, asa ca a acceptato (contractul este pe numele meu nu al mamei si momentan nu am primit nici un contract deci nu este nimic semnat in scris) iar eu vreau sa termin contractul deoarece mi se pare ca nu este convenabil. Cei de la romtelecom m-au sunat azi si au zis ca nu pot rezilia contractul fara o taxa de reziliere. Voi ce imi puteti spune.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Citeste cu atentie contractul incheiat, mai ales prevederile privind rezilierea si o sa te lamuresti. Va trebui sa platesti o taxa de reziliere.

| balint20 explică (pentru Ioandelasal):

Nu am primit nici un contranc de 2 ani. In urma cu 4 ani am facut un contract dar dupa asta nu am mai primit nici un contract. Cand am sunat la ei mi-au spus ca nu este vina lor daca posta romana se misca greu.

| Ioandelasal a răspuns (pentru balint20):

In urma cu mai multi ani am avut si eu contract cu Romtelecom, pentru telefonie fixa si internet wireless. Tin minte ca exista o prevedere privind prelungirea tacita a contractului, daca clientul nu cerea incetarea si poate de aceea nu s-a incheiat un nou contract, asa ca poti citi contractul de acum 4 ani.
Dupa 3 ani am solicitat, in scris, rezilierea contractului si nu am avut nici o problema, mi-au comunicat ca s-a reziliat la cca o luna de la cererea mea si nu a trebuit sa platesc nici o despagubire, avand in vedere ca termenul de 2 ani expirase.

| TelekomRO a răspuns:

Pentru verificarea situației va rugam sa ne comunicati pe mesageria privata codul de facturare Romtelecom. Va multumim.