| AnaysW a întrebat:

Am o mare problema... Un prieten și-a pierdut telefonul și i l-am dat pe al meu pentru a îl localiza. Problema e că a intrat pe google și în loc să se conecteze la telefonul lui s-a conectat la al meu din greșeală. Acum telefonul meu are PIN. Nu îmi place deloc sa îmi țin telefonul blocat. Iar din setări nu se poate schimba nimic fiindcă este blocat. Ceva sfaturi? As vrea ca ecranul de pornire să fie că înainte, cu glisare.

5 răspunsuri:
| Iunix a răspuns:

„ Prietenul " tău ți-a pus PIN pe telefon. Spune-i să-ți zică pinu.

Sau dacă nu, fi atent. Conectează telefonul la un pc prin cablu usb și importă toate fișierele media, adică salvează toate pozele, filmările etc. pe pc. După aceea resetează telefonul. Pentru asta trebuie să dai restart la telefon și în timp ce pornește, înainte să apară sigla de la început apasă pe butonul de volum și pe butonul de Power în același timp. Acest lucru pate să difere de la un telefon la altul, în funcție de marcă. Dacă nu te descurci, caută pe Youtube tutoriale cum resetezi un telefon ( numele / modelul telefonului tău )

Și încă ceva. Nu pui un PIN pe un telefon din greșeală, că l-a confundat. Telefonul lui era același model ca al tău? erau la fel?

| Iunix a răspuns:

Fii atent!
Intră pe contul tău de google de pe alt dispozitiv ( de pe un telefon sau de pe un pc ) şi localizează-ți propriul telefon. Pe acolo vezi că ar trebui să ai o obțiune în care să blochezi telefonul. Şi blochează telefonul folosind un cod pin, nu trebuie să sti pin-ul de acum cu care e blocat telefonul, pur şi simplu de pe contul de google la localizare cont google îți localizezi telefonul şi îl blochezi folosind alt pin, poți să pui orice pin ( ex. 1234 ). Şi după intri pe telefon şi scrii pin-ul pe care tu l-ai pus, în cazu nostru pinu e 1234. După mergi la setări în telefon, la securitate, la blocare ecran şi dai la " Fără ". În caz că ai nelămuriri îți stau la fispoziție. Prima dată încearcă această petodă.

| Irinelp a răspuns:

La service de telfonie mobile til pot debloca.

| AnaysW explică (pentru Irinelp):

Asta e chestia... Nu e blocat... Vreau doar sa scap de PIN.

| Irinelp a răspuns (pentru AnaysW):

Intra la setarile telefonului si dupa aceia la securitate si dupa la blocare ecran si alege glisare sau nici unul, ca sa faci asta iti va cère pinul pe care prietenie tau la folosit.