| IoanaMihaela5267 a întrebat:

Buna TPU, am o problema cu telefonul, l-am scapat jos si de atunci se inchide deodata si cand se deschide oscileaza procentul bateriei intre 10% si 65%, asta acum cateva zile.De curand nu mai porneste decat daca l tin in priza dar are si unele momente cand nu se deschide deloc, adica apare doar sigla de Apple si se inchide. Ce poate fi? si cat ma ajunge reparatia?
Telefon:Iphone 12

5 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Mergi si la un service pentru a afla cat te costa reparatia.

| relian a răspuns:

Ce poate fi? Pot fi multe, pana nu deschizi si sa vezi, asa din vorbe nu prea merge.
Este ori de la baterie, ori de la motherboard. Bateria are un cablu cu mufa, dar peste are si o clema cu suruburi, desi sansele sa se desfaca sa se slabeasca acea mufa is cam inexistente, dar nu poti sa spui pana nu desfaci.

Nu ai avut ceva carcasa de aia de platic? Eu l-am scapat de cateva ori, dar niciodata n-a facut figuri.Plus de asta cand ajung acasa il arunc jos pe mocheta, deci asa cam de la 1 metru si niciodata nu a zis nimic.Bine ca am o carcasa, nu-i groasa, dar e ce aia atisoc.

Treb sa mergi la un service, aia constata si iti spune cdei rau si cit tear costa, apoi tu stii ce sa faci, repari sau nu.

| ValentinMihai78 a răspuns:

Telefoane de unică folosință. Dai cu el jos, s-a terminat cu el! Dacă nu l-ați luat cu asigurare, cumpărați altul. Cum s-ar zice în popor: "i s-a zdruncinat creierul".
NU îl reparați până nu aflați costul pieselor care ar trebui schimbate, căci numai reparația e o sumă, separată de restul pieselor.

| dullcat a răspuns (pentru ValentinMihai78):

Asa sunt proiectate si produse inca din fabrica, sa reziste extrem de putin.Se numeste uzura morala planificata.

https://youtu.be/kW8cAa1LYLY

https://youtu.be/R5dMjScnr84

https://youtu.be/uheL-_gfnWM

| ValentinMihai78 a răspuns (pentru dullcat):

Se cheamă profit! Vechile "cărămizi" și evoluțiile lor, până la touch, iPhone erau mai rezistente. Acum la duzină. Mult și prost. Cică, un telefon de se pliază, deschide, e atât de prost, încât dacă numai puțin i-ai forțat deschiderea că s-au rupt balamalele!