| TheCritic a întrebat:

Am un telefon de serviciu Nokia 230 dual-sim pe Orange pe care il folosesc cand vin in Romania. De cand l-am activat imi trimite tot timpul un mesaj/notificare cu localizarea mea. Daca trec prin 100 de orase sau comune, atatea mesaje primesc. Am facut Bucuresti-Timisoara si am primit notificare pentru fiecare localitate prin care am trecut. Mentionez ca mesajele astea nu raman. E un telefon pe care il folosesc doar cand vin in Romania si doar de serviciu dar e extrem de enervant. Cum dezactivez asta? Stie cineva despre ce e vorba? N-am nicio setare si nici cei de la Orange nu stiu de asa ceva. Multumesc!

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

La (aproape) toate telefoanele se poate dezactiva localizarea (cel putin teoretic, la vazul clientului).
Dezactiveaza Facebook si cealalte functii care cer localizarea.
Daca nicicum nu te descurci, atunci foloseste un telefon, fara functie de localizare (gps), ce poti gasi cu 50-60 lei, de mana a 2-a.

| TheCritic explică (pentru Bula):

Telefonul e unul cu taste, nu are GPS sau ceva asemanator, l-am luat pentru ca tine bateria mult, nu are jocuri sau cine stie ce functii, e unul clasic. Pot intra pe internet 2G si cam atat. Nu am idee de unde pot sa scot mesajele alea informative pentru ca sunt extrem de enervante. Se repeta o data la 5-10 minute si la destinatar apare 50.

| Bula a răspuns (pentru TheCritic):

Am vazut descrierea aparatului. Si pe poza lui, la icoanele meniului apare "f", sigla Facebook. De asemenea, apare si un "i", prezumptiv de la Informatii.

| OrangeHelper a răspuns:

Salut,
Te rugam sa mergi in cel mai apropiat magazin Orange, pentru a primi informatiile necesare de la colegii nostri. De asemenea, ii poti apela si pe colegi nostri de la linia de suport Date Mobile, la numarul scurt 408, pentru a solicita suport.
O zi buna,
Orange helper