| idkpisi533 a întrebat:

Bună TPU, avusem un telefon Samsung Galaxy J5 2015 2 ani de zile și tata avea un Samsung galaxy s8(cica il luase prin nu stiu ce contract si il luase mai ieftin si platise in fiecare luna nu stiu cum, gen ca tata e in Spania) și mi l-a dat mie, cam prin martie, am fost foarte bucuroasă. Și eu am o mare frică de părinți (părinții mei sunt plecați în străinătate)și astazi mi-a cazut telefonul pe jos si s-a spart intr-un colt dar nu e spart chiar atat de rau dar e primul telefon pe care il sparg si când il vad ma simt asa de rau nu stiu de ce, si mi- e frica sa ii spun tatalui meu ca l-am spart ca gen anul viitor trebuie sa-mi ia alt telefon ca o zis ca in fiecare an imi ia alt telefon prin nu stiu ce contract si asta trebuie sa il dau inapoi lui tati si mi-e frica si nu stiu unde sa ma duc cu el sa-l repar, precizez ca am 12 ani.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| PsihopedagogCristinaM a răspuns:

Relaxeaza-te! Nu ai de ce sa iti fie frica de parinti. Comunica cu ei si explica-le ca a fost un accident! Prin comunicare orice problema se poate rezolva. Sunt sigura ca parintii tai vor aprecia sinceitatea ta si te vor ajuta sa repari telefonul. Ai sa vezi ca, dupa ce vorbesti cu ei o sa te simti mai bine! Accidente se intampla mereu, mai ales de acest tip. Curaj!

Good Luck!

2 răspunsuri:
| lilianaadelina a răspuns:

Stai linistita, va fi ok, nu e un capat de lume si sunt sigura ca ai tai vor intelege ca a fost un mic accident si nu te vor certa mai ales ca si lor li se poate intampla.

| Elimat a răspuns:

Iti zic eu ce sa faci. Mai intai fugi de acasa cu cateva provizii in alt oras dar din apropiere. Stergeti toate conturile si dezactivezi din telefon cartela sim ca sa nu te sune nimeni si sa nu afle nimeni unde esti. Apoi du-te si cerseste timp de o luna bani. Ai grija de ei. Apoi cumpara de pe olx cu banii pe care i-ai primit un nou touchscreen. Apoi du-te la o scoala si studiu de electronica. Dupa ce ai terminat schimba touchscreen-ul si din banii ramasi i-ati folie de sticla pentru s8 si husa hibrid de calitatea 1. Dupa aia du-te la politie si spune-le ca vrei acasa ai 17 ani ca atata a trecut si ca tiganii te-au furat si au luat un rinichi si ti-au pus un alt rinichi bolnav si ca tu locuiesti la parintii tai si etc. O sa te duca la spital sa iti puna alt rinichi sanatos si o sa te duca acasa la tine. Parintii tai o sa se bucure f mult si o sa iti cumpere cel mai nou Samsung galaxy note. Tu o sa poti dupa aia sa inapoiezi telefonul fara nici o problema. Dar dupa aia dupa ce ai primit telefonul pune-i cea mai buna husa si folie de sticla. Asta e o varianta. O alta varianta ar mai fi sa iti ceri scuze si sa discuti.Asta este cea mai simpla solutie. Dar prima solutie mi se pare cea mai buna si mai tare solutie. Insa iti recomand sa faci a doua solutie deoarece va fi mai putin dureroasa si ca tu esti fata.
Sper ca te-am ajutat. XD