| Nimeni2323213 a întrebat:

Azi când făceam baie am scăpat telefonul în apa. Țin sa menționez ca nu a întrat tot, nici un sfert nu a întrat. A întrat partea de jos. Am ieșit din cada și am uscat mufă încărcătorului și a căștilor cu feonul și merge împecabil. Se poate oxida dacă nu a întrat tot in apa?

PS: Am Huawei y7 prime 2018

7 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

Dacă a intrat apă il ia dracu in cateva zile.
Oxidul nu iartă.

| Nimeni2323213 explică (pentru gelu1970):

L am scăpat vertical, nu a întrat tot sunt șanse sa fie salvat având în vedere ca l am uscat imediat?

| gelu1970 a răspuns (pentru Nimeni2323213):

Șanse sunt. Însă nu ai certitudinea că a intrat apă sau nu.
Până la proba contrarie eu aș lua in considerare că ceva a intrat.
Lichidul nu iartă.
Insă tind să cred că nu ai luat in considerare.
Spune in următoarele zile un "Tatăl Nostru" in fiecare dimineață.
Baftă.

| Lorennn a răspuns:

Nu.

| JUNNKiE47 a răspuns:

Nu am habar ce căutai tu cu telefonul în baie, chiar nu are ce căuta acolo, ideea principală cred că era să te speli. Și nu sunt șanse mari să oxideze din moment ce l-ai uscat și apa nu pătruns în circuitele interne iar acesta are o bună funcționare.

| BubbleGumCupcakesss a răspuns:

Hei! Poți să încerci să îl pui într-un bol plin cu orez uscat, având grijă să pui cât mai mult orez în partea de jos. Dacă nu merge, încearcă să pui în orez ud.
Baftă!

| petronela65 a răspuns:

Trebuie sa il scoti la soare sau apa va forma legatura covalenta cu bateria alcalina si ionul hidron va reactiona cu manganul in exces, rezultand intr-o reactie echivalenta endoterma.