| anonim_4396 a întrebat:

Deci vreau sa imi cumpar un telefon mai ok (care sa ma tin 3-4 ani, macar 2) in jur de 10-12 milioane (poate chiar in jur de 15 daca chiar merita dar cel mai bine ar fi 10-12).

Firme la care m-am gandit: Samsung, Huawei, HTC.
Modele: Samsung Galaxy J5.

Vreau sa aiba:
- un ecran mare si bun
- sa mearga repede
- memorie buna
- sa faca poze bune
- sa tina bateria
orice altceva important etc.

Vreau sa ma hotarasc si sa gasesc unul-2 modele ca maine sa ma duc la magazin sa le vad acolo sau sa le comand de pe net (dar as prefera sa le iau de le magazin). Cred ca imi vor face si reducere daca-mi prelungesc abonamentul si cumpar de la Orange.

Multumesc.

Răspuns Câştigător
| OnePiece a răspuns:

Samsung J5 2017 - 1200 de lei (altex, eMAG...)
Huawei P9 lite - 800 de lei si un pic (la fel)
Xiaomi Redmi Note 4X (gearbest - 150 de dolari adica vreo 600 de lei si un pic)
Xiaomi Redmi 4X (tot de pe gearbest, 135 de dolari adica 500 de lei)
Huawei P9 - 1500 de lei (altex)
Huawei P10 lite - 1200 de lei
P9 Lite '17 - 1000 de lei
Asus Zenfone 3 - vreo 1300 de lei
Samsung A5 2017 - vreo 1600 de lei
Galaxy S6 - la fel
Huawei Nova - vreo 1200 de lei
LG Nexus 5X - parca sub 1000 de lei
LG G Flex 2 si G4 - tot pe acolo
HTC One M9 - vreo 1500 de lei si el

In ordine: J5 2017 < LG G Flex 2 < Redmi 4X < LG G4 < Nexus 5X < P9 lite < A5 2017 < Galaxy S6 < P9 Lite 2017 < HTC One M9 < P10 Lite < Nova < Redmi Note 4X < Zenfone 3 < Huawei P9.

| OnePiece a răspuns (pentru OnePiece):

Dar daca punem la socoteala raportul calitate/pret, Xiaomi Redmi Note 4X e de departe castigatorul (performante similare cu Zenfone 3 la 6 milioane? muhahaha... vorbesc de varianta cu 3GB RAM, 32 de giga de stocare si Snap 625 btw). Pe 2 aici ar fi Nexus 5X si P9 lite, iar pe 3 Redmi 4X.

| NoLongerInUse a răspuns (pentru OnePiece):

Mersi! Am cam selectat din lista ta urmatoarele:
Samsung Galaxy J5 (2017)
HUAWEI P9
HUAWEI P10 Lite
HTC One M9

Cred ca cel mai ok pentru mine ar fi HUAWEI P10 Lite (?) dar nu sunt sigur, trebuie sa merg maine la un magazin sa vad. Sper sa gasesc acolo ca e mai usor decat sa stau dupa comanda de pe net.

9 răspunsuri:
| PuținConteazăNumele a răspuns:

Samsung galaxy a5 2017 ar fi o alegere ok

| NoLongerInUse a răspuns (pentru PuținConteazăNumele):

Care e diferenta dintre A5 si J5? Scuze daca e cam stupida intrebarea, nu le prea am cu tehnologia si nici nu ma pasioneaza in mod special.

| OnePiece a răspuns (pentru NoLongerInUse):

A5 '17 este un telefon cu design premium si specificatii mid-range. Dar nu inteleg ce vrea Samsung prin "design de top" avand in vedere ca si alte telefoane la aproape jumatate de pret au acelasi design.

E mai performant decat J5 2017 si P9 lite, dar nu-si merita banii... dai mult pe brand.

Răspuns utilizator avertizat
| NoLongerInUse a răspuns:

Mersi tuturor, am dat funda celui care m-a ajutat cel mai mult. Am cumparat Huawei P10 lite intr-un final si sunt foarte multumit de el pana acum. happy

| Cornel_Mihalache_1962 a răspuns:

Xiaomi redmi note 4 la maxim 800 lei.Atentie : Nu redmi 4x.
Este o diferenta mare de autonomie, performante si calitate camera
http://www.gsmarena.com/xiaomi_redmi_note_4-8531.php
Xiaomi mi 5 la 1300 lei, daca doresti un telefon de top

| xMeee a răspuns:

Bună! Cele mai bune brand-uri pot fi : Apple, Samsung, chiar si Allview am și eu și merge foarte bine și chiar am auzit și de la alte persoane și nu este foarte scump în comparație că e foarte bun. Am auzit de telefon P9 lite, poate te ajută acest râspuns, dar eu am avut si Microsoft acela merge foarte greu, sau Alcatel nu este o firmă bună. Sper că te-am ajutat!