| EZ98 a întrebat:

Bună TPU, eu pentru a avea acces la internet pe telefon trebuie să ma conectez la PC cu un cablu USB iar apoi am net. Totul bine dar cat timp sunt conecat la PC telefonul meu se incarca dar eu nu vreau asta. As vrea doar să am net, nu să se și încarce ca daca stau pe el cat timp se incarca o să cam mi se duca bateria, pot face ceva să ramân conectat la PC si să am net dar telefonul să nu se încarce?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Nu trebuie sa-ti faci griji!

Cablurile USB sunt de 2 feluri:
1. cabluri de incarcare (cu 2 fire pentru +/- 5V) si
2. cabluri de date (cu 4 fire: 2 fire pentru +/- 5V si 2 fire pentru transmisie date).
Cum se vede, pe ambele cabluri apare +/- 5V, dar aceasta tensiune incarca telefonul (mai lent decat incarcatorul).

Circuitul de incarcare al bateriei (din telefon) opreste incarcarea la incarcarea completa (100%), deci bateria nu se va deteriora.
Mai mult, la folosirea intensiva a telefonului, bateria va fi "ajutata" de curentul de incarcare, care se va mentine la maxim posibil. Astfel nu se va descarca bateria si va avea viata mai lunga (ne fiind descarcat intens).

1 răspuns:
| mihai69 a răspuns:

Nu. Toate dispozitivele „inteligente" se și încarcă atunci când sunt conectate la un cablu USB.
Bateria n-are nimic, sistemul de încărcare se oprește când ajunge la 100%.