| FUckusuia a întrebat:

Bună TPU, vreau să-mi cumpăr un încărcător extern 20 000mah, de exemplu am bateria 100% sunt afara și se descarca pana la 20% conectez telefonul la încărcătorul extern, trebuie sa las sa se încarce 100% sau pot sa folosesc telefonul, afectează bateria afectează încărcătorul extern? Ecc? 20000mah eu am bateria de 3000mah deci ar mai rămâne în jur de 16500-17000 mah pe încărcător... Dar dacă continui sa folosesc telefonul în timp ce e conectat afectează, asta ma interesează! Funda

1 răspuns:
| Iancu_Marin_1987 a răspuns:

Salut,

1. Dacă conectați telefonul la încărcător, puteți să-l folosiți atât timp cât se alimentează de la încărcător.
2. Dacă folosiți telefonul în timp ce acesta se alimentează de la încărcător, telefonul se va încărca mai greu (folosirea+alimentarea) și pentru a ajunge la 100% încărcare, va consuma mai mult de 3000 mah.
3. Bateria de 20'000 mah e o valoare nominală și sunt sigur că nu corespunde realității. De asta nu sperați să vă ajungă pentru 20'000 / 3000 = 6 încărcări și ceva.