| EU_Andreea_Ana-Maria_1994 a întrebat:

Buna,TPU!
Ieri mi.a cazut telefonul in apa (Allview a5 quad).L.am scos repede, i.am scos bateria, l.am sters inauntru si ce.i drept, mergea. Apoi l.am lasat vreo 45 de minute la uscat pe calorifer (trebuia neaparat sa plec) si azi s.a stins dintr.o data si nu se mai aprinde, dar daca il bag la incarcat imi arata ca incarca...
Are cineva vreo idee daca se mai poate sa.si revina? L.am lasat pe calorifer la uscat, intr.un recipient cu orez...

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stai putin... L-ai scapat in apa, l-ai sters, L-AI APRINS? si apoi l-ai lasat la uscat pe calorifer?

Ca dapt divers, echipamentele electrice trebuie tinute cat mai departe de surse de caldura. Aerisirea si racirea sunt factorii determinanti care le tin in viata, sa pui un echipament care oricum se incalzeste singur, pe o sursa de caldura, e ca si cum l-ai ucide cu mana ta.

Daca l-ai oprit, l-ai pus intr-un recipient cu orez si l-ai pus pe calorifer e ok. Totusi, ar trebui sa verifici sa nu ajunga la temperaturi foarte mari. E mai sigur sa nu il pui pe calorifer dar sa il lasi in recipientul cu orez o perioada mai indelungata. De asemenea, trebuie sa scoti bateria din el inainte si sa nu ii pui capacul.

| EU_Andreea_Ana-Maria_1994 explică (pentru anonim_4396):

Sincera sa fiu, da, l-am distrus.am mentionat k l-am folosit o zi dupa contactul cu apa.nu l-am lasat la uscat decat vreo jumatate de ora dupa ce a cazut in apa, deoarece trebuia urgent sa plec fiind in alt oras.am vazut ca merge, nu avea nicio problema... abia aseara, deci la o zi jumate, s.a stins dintr.o data si nu se mai aprinde...l.am tinut invelit in orez si pe calorifer.nimic,nu are de gand sa tina cu mine.si bagat la incarcat, se stinge si se aprinde ecranul, dar imi arata ca incarca.nu cred ca mai am vreo sansa sa.l recuperez

| anonim_4396 a răspuns (pentru EU_Andreea_Ana-Maria_1994):

Depinde, sanse exista, dar trebuie sa tii cont ca pana si estimarea defectului te va costa. E posibil sa fie o componenta mai ieftina sau e posibil sa fie toata placa telefonului si atunci chiar nu mai ai ce sa-i faci.

Dupa ce il scapi in apa, ii scoti imediat bateria, il bagi in orez si nu il scoti de acolo 2-3 zile. Tu l-ai folosit in timp ce inca exista umiditate in el, practic nu aveai nici o sansa sa nu se strice.

Poate nu o sa iti vina sa crezi dar pana acum cativa ani lumea iesea din casa si fara telefon mobil. Oamenii erau capabili sa strabata intregi continente fara acest dispozitiv... Nu cred ca mureai o zi fara el, acum ai ramas de tot fara el. Priveste jumatate plina a paharului, macar ai invatat ceva nou.

| DeeaDee18 a răspuns:

Wtf,ce i-ai facut tu? L-ai scapat in apa, l-ai sters, L-AI APRINS? si apoi l-ai lasat la uscat pe calorifer?
Doameeee rolling on the floor)
Telefonul a murit definitiv laughing)

| EU_Andreea_Ana-Maria_1994 explică (pentru DeeaDee18):

L.am ucis cu mainile mele... rolling on the floor))

| CasianaBianca a răspuns:

Am acelasi telefon si o sa isi revina dar mai lasa-l la uscat sau usuca-l cu feonul