| Cioby_Cioby_1966 a întrebat:

Bună TPU! Intrebarea mea este! Am un mobil, normal cu cartela telefonica, acum eu vreau sa achiziționez o tableta și ma intereseaza daca eu pot folosi, pentru tableta, cartela mea din telefon? Sau sa fac un duplicat la cartelă, adica 2 cartele cu acelasi nr? Pentru ca am și net nelimitat pe cartela telefonica! Mulțumesc dau funda, celui mai realist raspuns!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna.
Lasa cartela in telefon ca sa poti vorbi, trimite mesaje si foloseste netul de pe cartela creeand o conexiune Hotspot Wifi intre telefon si tableta.
https://support.google.com/android/answer/9059108?hl=ro

9 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

O cartelă telefonică o poți folosi sau pentru telefon sau pentru tabletă. Din câte știu, nu se pot utiliza concomitent două cartele cu acelaș număr.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Daca e smart, poti partaja conexiunea de la telefon catre tableta, care se va conecta prin WiFi la telefon si de acolo catre lumea larga. SIM-ul nu il poti avea in doua exemplare, deci e fie in telefon, fie in tableta - si nu toate de pe piata au si SIM, ca sa fie clar. Modelele cu SIM de regula sunt mai scumpe, ca sa fac o paranteza.

| NunuNini a răspuns:

Daca tot ai net nelimitat, fa cum spune @Pufini.

| gabriel2004o a răspuns:

Pai dacă are slot de cartela SIM atunci da
În mod normal tablete noi cam au și acel slot

| PringAloe a răspuns:

Daca tableta respectiva are slot pentru cartela sim poti folosi cartela pe care o folosesti in telefon, doar ca automat trebuie sa scoti cartela respectiva din telefon si s-o introduci in tableta, asta ar inseamna ca de pe telefon n-ai sa mai poti suna, trimite mesaje etc pana cand nu introduci iar cartela in telefon, iar legat de duplicare nu stiu care este metoda pentru a realiza acest lucru sau daca este posibil asa ceva.

| Cioby_Cioby_1966 explică:

Va mulțumesc frumos la toți, pentru raspunsurile voastre! Funda am dat o ca de fiecare data! Va mulțumesc!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Cioby_Cioby_1966):

Cu placere!
Eu folosesc acest tip de conexiune intre telefon si laptop.
O curiozitate doar, in ce retea esti?
Eu folosesc o cartela Orange cu optiunea 6 Euro lunar.

| Cioby_Cioby_1966 explică (pentru anonim_4396):

Telekom!

| Cioby_Cioby_1966 explică (pentru Cioby_Cioby_1966):

Abonament de 7 € parca!?