| adrili10 a întrebat:

Buna tpu.la iPhone 7 scrie undeva IMEI pe spatele telefonului? Și am văzut telefoane iPhone 7care acolo jos sub nume unde scrie iPhone 7 scrie un C 6682(ceva de genu) și apoi înca doua semne și un Cos de gunoi.La alte telefoane cumparate mai noi nu mai scrii codu ala aparedoar C€ și cosu de gunoi. Oare de ce e așa. Funda

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Codul IMEI este un numar de identificare individual (un fel de numar de serie) inscris electronic in telefon.
"IMEI" este accesibil doar cu programe de accesare speciale, fie local, fie de la distanta (prin reteaua de telefonie sau internet). Acel cod nu se poate sterge, iar cu ajutorul lui telefonul se poate gasi pe baza lui chiar daca se schimba numarul de telefon sau ID-ul utilizatorului.

"C6682" codul de model a telefonului.
"C€" inseamna ca produsul este corespunzator normelor din Comunitatea Europeana.
"Cosu de gunoi" cred ca este cu "X" peste semn si inseamna ca nu se arunca la gunoi (din motive ecologice).

| adrili10 explică (pentru Bula):

Da exact dar de ce pe unele apare scris tor C 6683 € și apoi coșulețul ala cu X și pe alte modele apare doar C€și cosuletul cu X.este unu dintre ele contrafacut? Sau ambele aparțin de Apple?

| Bula a răspuns (pentru adrili10):

Care este contrafacut, este cu Android (nu cu iOS).
La Setari - Despre telefon este scris cu ce sistem si ce versiune este.

Dacan-ai acces la telefon (vrei sa-l cumperi online), atunci vanzatorul raspunde pentru marfa, daca este contrafacut si-l vinde ca original.