| Alohabitches a întrebat:

Luni am fost la piscina si cred ca mi s-a udat telefonul(iphone 7) Mi-a intrat apa la camera si imi este aburita. Nu pot sa fac poze clare. Ce sa fac? Unii imi spun sa il las la soare,caldura sau sa il pun la rece. Nu vreau sa il schimb, si nici nu pot sa-i dau carcasa jos ptc e iph 7. Ce as putea face sa nu mai fie aburita?

2 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Lasa la soare, eu am cazut intr-o piscina cu un iphone 5s,m-am dus la fund,am iesit apoi cat de repede am putut,aveam telefonul in buzunar,a intrat ceva apa,l-am pus la soare, l-am tinut cateva ore laughing dupa l-am pus la aer conditionat in masina, l-am pus in fata ventului unde iese aeru, am zis dal la jalea daca se strica asta e. Dupa ce l-am pus la soare sa aburit tot ecranu, l-am lasat asa cateva ore l-am aprins deja facea linii colorate laughing zic gata s-a dus de suflet. Dupa l-am pus la aer rece, cred ca avea 3-4 grade laughing a doua zi deja mergea struna laughing cand aparu iphone 6s am fost la Apple sa iau si l-am dat pe ala 5 acolo, lau testat, lau controlat, au zis c a e f bun laughing
Acum nu stiu cum si-a revenit cred ca de la caldura.Caldura mare face ca apa sa se evapore, caldura uscata, scoate apa din el, de aia cred ca sia revenit.Si la rece se usuca dar trebuie lasat cred cateva zile intr-un frigider ceva.La mine se aburise totu, dar cum am spus a doua zi nu mai avea nimic.
Nici un telefon nu il poti baga in apa si sa nu intre apa in el, ce zic unia este asa cu o rezistenta, dar nu sal scufunzi in apa, ori sa torni apa pe el.

| gelu1970 a răspuns:

Trebuie deschis si eliminata umezeala din interior. In caz contrar o sa fie mai rau cand apare oxid pe placă.
Si pe viitor nu mai credeți tâmpeniile cu "rezistența la apa si praf".