| ionut2000000 a întrebat:

Buna TPU ma duc pana la urma sa-mi iau telefon de la Orange si as vrea si eu sa-mi ziceti vreo 3 tipuri de telefoane pe care as putea sa le caut cu un pret accesibil, sa aiba minim 8 gb si sa mearga jocurile bine pe el sau sa-mi ziceti niste oferte bune pe care m-as putea baza.Multe raspunsuri va rog, da sa fie si despre ce am scrislaughing. Multumesc.

14 răspunsuri:
| SasNetRomania a răspuns:

Te rog sa raspunzi la niste intrebari
1) Cand vrei sa faci achiztia?
2) Care e bugetul tau?
3) La ce vei folosi acel telefon?
4) Vrei un telefon subtire?
5) Vrei un telefon brandname sau si chinezarie reusita?

| ionut2000000 explică (pentru SasNetRomania):

Saptmana viitoare, nu este unul exact, in special pentru jocuri(o gramamda de jocuri), sa nu fie foarte subtire si la ultima nu stiu ce sa raspund -bugetul oricum nu este unul mare deci daca ai putea sa-mi dai niste idei sunt bine venite

| ChiarEu2 a răspuns:

De ce buget dispui?

| ionut2000000 explică (pentru ChiarEu2):

Pai cred ca o sa-mi iau pe abonament -deci nu am chiar un buget -oricum poti sa-mi dai idei stai calm

| ChiarEu2 a răspuns (pentru ionut2000000):

De la Orange, din ce am vazut nu are cine stie ce telefoane! Eu am un Orange Gova (produs de Huawei)! Cred ca il mai gasesti. La mine in oras inca mai e si e la 50% reducere la abonament! Sunt destul de incantat de el.
Ar mai fi Samsung Galaxy A3 e putin mai pun ca Orange Gova prin camere, dar e cam scump.

Daca vrei telefon pentru retele de socializare orienteaza-te spre iPhone. Daca vrei pentru jocuri si la un pret bun, Orange Gova e ideal (procesor 1, 2 Ghz Quad-Core, 1GB RAM, 8GB memorie interna (2GB strict pentru aplicatii - mie mi-a ajuns pentru Asphalt 8, NFS Most Wanted, Nova 3, Nova 2 + alteaplicatii la fel de mari.

Ecranul e de calitate IPS (4, 5") Nici mare si nici mic! De ce zic de Orange Gova atata? E Huawei marca chinezeasca, dar nu are nicio piesa asiatica (gen MediaTek)! Crede-ma ca e mai bun decat un HTC chinezesc cum are la Orange!

Eu il am din 8 sept. 2014 si merge ca in prima zi!

Eu pe asta ti-l recomand ca e ieftin si bun! Daca nu vrei Orange Gova atunci ia-ti iPhone!

Bafta si Noapte Buna!

| ionut2000000 explică (pentru ChiarEu2):

Cum adica are 2 gb strict pentru jocuri, asphalt are 3, 19 gb, nu as putea sa pun jocuri pe vreo 6 gb? -oricum am si card da intreb doar asa

| ChiarEu2 a răspuns (pentru ionut2000000):

3,19 intra pe card, dar aplicatia in sine (apk-ul are undeva la 120 MB, din cate imi amintesc - Atat iti ocupa din cei 2GB). Iti trebuie card mare (eu am de 16)! Iti fac niste scrennshot-uri sa vezi exact!

| ionut2000000 explică (pentru ChiarEu2):

Deci chiar nu intelg daca nu vreau sa pun nicio aplicatie si numa jocuri nu pot sa pun pe aia 8 gb doar jocuri?

| ChiarEu2 a răspuns (pentru ionut2000000):

Jocul = aplicatie! O aplicatie are doua parti: apk-ul (adica kitul de instalare) si datele! Datele intra pe un card microSD (de asta are Ashaplt 3GB), iar memoria apk-ului intra in cei 2GB speciali pentru jocuri (undeva la 100MB)! Facand un calcul simplu, incap cam 100 de aplicatii mici si mari (eu asa aveam)!

| SasNetRomania a răspuns (pentru ionut2000000):

Orice telefon low end are 2 memori interne(in afara de card) o memorie de 1-2 gb pentru aplicatii din google play instalate(jocuri, programe, carti, etc) iar cealalta memorie pentru sistemul android si alte fisierele pentru a rula programele si jocurile.
Sfatul meu e sa nu te complici cu firme noname in 2015, apar jocuri si softuri special optimizate pentru android 5.0 si 5.1.1 iar chinezariile nu vor primi update foarte repede chiar deloc. De la un s4 minim poti lua orice telefon vrei peste 14-15mil adica. Asta daca iti permite bugetul.
Dar sfatul meu e sa te uiti pe siteul orange.ro, vezi acolo ce preturi au telefoanele cu abonament pe x ani, si ne lasi aici linkurile de la telefoanele in care te incadrezi in bani. Inainte sa dai comanda sau sa mergi la magazin

| ionut2000000 explică (pentru ChiarEu2):

L-am vazut si mi se pare super-acuma sa vedem daca gasim

| AndRobert a răspuns:

Eu unul iti recomand un Samsung galaxy s2/s3/Allview (te uiti tu pe site-ul Allview)

| ionut2000000 explică (pentru AndRobert):

Pai si eu la alwiew ma gandesc cu vreo 8 gb si sa fie rezonabil de mare ecranul-am vazut si pe eMAG niste oferte bune da trebuie sa-mi iau pe abonament