| Luci88 a întrebat:

sunt conectat la o retea de internet WiFi dar imi cade netu foarte des. Tot trebuie sa dau conectare. Ce sa fac sa nu mai cada asa des? Funda va multumesc frumos

4 răspunsuri:
| Grimmjow69 a răspuns:

Metoda 1

In Settings>Wi-Fi apasati sageata albastra din dreptul retelei la care sunteti/ati fost conectati iar din noul meniu selectati Forget Network. Dupa apasarea butonului veti ajunge din nou in meniul de alegere a retelei Wi-Fi si aici veti fi nevoiti sa va reconectati la retea si totul ar trebui sa functioneze corect. Aceasta metoda implica stergerea automata a parolei pe care iDevice-ul o avea setata pentru acea retea.

Metoda 2

Navigati catre Settings>General>Network si alegeti optiunea Reset network Settings dupa care confirmati comanda si iDevice-ul se va reseta. La repornire va trebui sa va reconectati la reteaua Wi-Fi pe care erai conectat anterior si va avertizez ca aceasta metoda implica stergerea parolei stiute de iDevice pentru acea retea Wi-Fi.
Una dintre aceste metode ar trebui sa va rezolve probleme insa daca ele persista ar trebui sa faceti un restore sau sa duceti dispozitivul la un service autorizat ori la magazinul de la care l-ati achizitionat.

| AlexandruTeodor a răspuns:

Mai aproape de aceea retea, antena proasta, cumpara alta antena mai buna si o sa prinzi mai bine! Poti sa te apropi de retea, gandeste-te ca semnalul nu poate sa treaca prin beton. Alta "metoda" ar fi sa invelesti antena in staniol sau sa legi un fir din cupru.

| sufletdeing3r a răspuns:

Inprimul rand verifica la router daca toate cablurile sunt introduse cum trebuie, apoi dai un restart la router. Si nu te lua dupa altii care spun ca semnalul nu trece prin pereti oh go on Sau incearca sa stai cu telefonul cat mai aproape si sa ai semnal mai bun. Bafta!

| oPeL68 a răspuns:

Pe ce esti conectata la wi-fi, si ce semnal are?
Ce router ai?