| anonim_4396 a întrebat:

Buna tuturor!
1.Am un telefon iPhone 4s blocat in reteaua Orange si m-am gandit de curand sa pun Cydia, insa vreau sa ma lamuriti daca exista riscuri, avantaje, dezavantaje.
2.Ma intereseaza in primul rand urmatoarea: Daca pun Cydia, o sa pot renunta in caz de ceva, sa fie telefonul ca si atunci cand l-am cumparat?
3. In momentul cand pun Cydia, telefonul meu va pastra datele sau si le va pierde prin aceasta actiune?
INFO: NU AM JAILBROKEN
Am versiune 6.1.2

1 răspuns:
| relian a răspuns:

Atita timpcit esti in reteaua Orange nu vad de ce sa il deblochezi.Doar daca folosesti telefonul in alta retea va trebuie deblocat sa il poti folosi.Problema care se pune este atunci cind vei dori sa pui alt iso sa upgradezi la alt iso vei putea dar automat telefonul se va bloca si nu il vei mai putea tu singura sa il activezi.Deci va trebui sa dai ceva bani buni sa il activezi iar, apoi alti bani sa il decodezi iara.Cam asa sta treaba.Atita timp cit nu upgradezi la alt iso nu o sa ai probleme. Daca vrei sa nai probleme deloc atunci decodeaza telefonul factory unloack. Uite ma ofer eu sa til decodez gratis daca vrei si factory unloack nu alte prostii.De ce ma ofer? Uite asa sa verific daca pot face asta si sa arat unora de pe aici ca se poate decoda cum eu am spus cu 2-3 dolari.Pt mine 2-3 dolarie nimci asa ca pot face asta gratis pentru tine.Chiar am pus si o intrebare cine vrea sai decodez telefonul gratis dar surprizanu am primit nici o cerere car vrea cineva.Nu stiu de ce, chiar stau si ma minunez de ce pot si cum gindi romanii.Eu nu sint in Romania asa ca pentru mine decodarile astea sint aproape gratis acolo unde eu le fac.Si am vazut pe aici lume balamuc ca vrea sa decodeze iphoanele, eu le-am dat informatii unde pot sa faca asta f ieftin, din cauza ca am vazut costa peste 150 de lei, dar multi au venit si mi-au spus ca vorbesc prostii ca nu stiu cei aia.Am decodat pina acum vreo 6 iphoane daca nu si mai multe, pentru amici, prieteni si pentru mine 2 deja.Si am platit atit cit am aratat.Dar romanii nu vor sa inteleaga, nici sa accepte asta si nu stiu de ce.Altii au spus ca ce spun eu ar fi vaclabil pentru iphoanele din Canada si SUA, dar eu nu cred asta, asa ca vreau sa verific macar asa pentru mine.Deci nu te costa nimic, nu trebuie sa faci tu nimic, doar sa spui ca vrei si saimi d ai IMEI-ul telefonului si aia e tot. Dupa o zi doua o sa te anunt eu cind este gata si tu verifici daca sa decodat si imi lasi mesaj dasau nu.Cam asta e, daca esti curioasa ma gasesti pe aici.Fac asta doar pentru un singur telefon.Care vine primul aiae incerc sai decodez telefonul si indiferent ca merge sau nu la altcineva nu mai fac. Odata ce eu aflu exact cum sta treaba dupa fiecare sa isi decodeze acolo unde vrea sau poate.