| andreifelix a întrebat:

De curand am cumparat un telefon Samsung Galaxys8 de la cineva insa, telefonul e blocat pe reteaua EE. Are idee cineva cum as putea debloca telefonul fara sa il duc la un specialist!

8 răspunsuri:
| Bogdan70001 a răspuns:

Ar merge cu o resoftare banuiesc

| cfrtobias a răspuns (pentru Bogdan70001):

Nu stiu sigur, da daca e blocat in reteaua aia nu cred ca poate e ca si cum ai avea blocat in Vodafone doar sau Orange doar

| Bogdan70001 a răspuns (pentru cfrtobias):

Ce vb amice. Absolut nimeni si nimic nu te poate opri pe tine sa resoftezi telefonul. Oricum din cate stiu este ilegal ca Vodafone si alte firme de telefonie sa blocheze telefonul, dar daca sa zicem ca a facut-o tu tot pot sa-l resoftezi

| cfrtobias a răspuns (pentru Bogdan70001):

Poate incearca el da daca e blocat reteaua cred ca tot asa ramane...

| Bogdan70001 a răspuns (pentru cfrtobias):

Am vazut ca acolo zicea ceva de resetare? Eu am zis resoftare nu resetare este complet diferit.Sa-ti explic
Prin resetare sunt sterse decat datele si memoria interna, dar el poate fii codat chiar si asa deoarece banuiesc ca fisierele care se ocupa de chestia asta sunt localizate in [[/SISTEM]], locatie ce nu va fi stearsa
La resfotare este sters ABSOLUT TOT (incluzand /system,/data, memoria interna) lucru care in teorie, ar trebui sa-ti decodeze telefonul (ce-i drept nu-i o cale tocmai autorizata, dar ar trebui sa mearga)

| andreifelix explică (pentru Bogdan70001):

Nu a mers. Am restartat telefonul din fabrica cu ajutorul reinstalari sistemului folosind odin3.

| Bogdan70001 a răspuns (pentru andreifelix):

Amice eu nu mai repet am zis sa-l RESOFTEZI NU RESETEZI!