| KassiaXdRo20 a întrebat:

Am o mare problema. Azi la scoala am vrut sa imi schimb pin-ul la telefon in model, faza e ca atunci cand am vrut sa imi pun un model am uitat ce model am pus =]]. Gen, am pus cu degetul modelul gresit, nu stiu ce am facut, sincer, asta e acu. Acum, pentru ca am uitat modelul, nu mai pot deschide telefonul. Am un Huawei p20 lite.Am incercat sa bag parola de cateva ori, si n-a functionat, a trebuit sa astept 10 sec, 30min ba chiar si 1 ora... Nu stiu ce sa mai fac, imi pare foarte rau, am fost o idioata sa schimb modelul, mai bine il lasam pinul, off, off, off. Oricum ce credeti ca ar trebui sa fac? Mi-au zis niste colegi ca daca mai am garantie la el sa ma duc la aia sa mi-l deblocheze cred ca mai am garantie n-am facut un an cu el, dar cred ca mai am, din ce am citit pe carticica telefonului am garantie de 24 de luni, dar eu nu mai stiu cand mi l-am luat... dar colegii mi-au mai zis sa ma duc la unii care deblocheaza telefonul. Ce parere aveti, ma puteti ajuta? Parintilor imi este frica sa le spun. Va rog am nevoie de mare ajutor!

2 răspunsuri:
| Bogdan70001 a răspuns:

In primul rand daca vei vrea sa-l duci in garantie parintii tai vor afla sigur pentru ca acolo este un proces destul de lung prin care sa dovedesti ca chiar este telefonul tau si nu este furat, iar daca il ai pe numele parintilor chiar ca nu va merge cu garantia
Varianta 2
Acum nu stiu daca mai merge, dar pe unele modele mai vechi de Huawei sigur puteai sa intri in recovery mode de unde dadeai Wipe telefonului si chiar daca pierdeai tot macar nu mai aveai PIN, acum nu mai stiu daca poti sa intri in recovery pe Huawei
Varianta 3 (dificila)
Mai este o varianta ca sa-l deblochezi fara sa pierzi nimic, dar dureaza cv si avand in vedere ca esti fata chiar nu cred ca-ti vei pierde atat de mult timp

in orice caz poti incerca la un service.va costa undeva la 50 lei, dar nu stiu ce metoda va folosi deci este posibil sa iti stearga toate datele daca este mai nepricepus, sau daca este mai priceput va folosi metoda 3 in care nu-ti vei pierde nimic
Funda?

| MadnesOfJuice a răspuns:

Https://www.youtube.com/watch?v=WSl1enqq3Bc
Faci cum e in video si se va rezolva fara a-ti pierde garantia.
Problema e ca iti va sterge tot din telefon: contacte, poze, fisiere etc.
Sper ca te-am ajutat!