| AnneAn a întrebat:

Am pus ecranul telefonului sa se deblocheze cu model,iar intr'o zi am uitat telefonul acasa, mama a incercat sa'l deblocheze nestiind codul si acum mi s-a blocat de tot, imi cere sa-l deblochez cu contul google, dar nul stiu...Ce ma fac? Am nevoie urgenta de el. FUNDA! :O3.
Telefonul este un Smart Mini, [Vodafon]

7 răspunsuri:
| cupydo0n a răspuns:

Aici ai un alt topic unde sa discutat aceasta problema : http://www.tpu.ro/......imi-spune/

O zi buna.

| NaiveGirl09 a răspuns:

Mi s-a întâmplat și mie. Păi, ar trebui să te duci să vorbești cu cei de la care l-ai luat *presupun că cei de la Vodafone*, îți vor trimite telefonul undeva unde ți-l va debloca, însă îți va șterge tot ce este salvat în telefon, așa că dacă ai jocuri salvate pe telefon, vor dispărea. Însă muzica, numerele de telefon, pozele-dacă sunt salvate în SIM și în card de memorie, nu se va întâmpla nimic cu ele, fiindcă nu trebuie să dai telefonul cu aceste carduri. Le iei și le bagi în alt telefon până îți revine telefonul, în circa o săptămână:d

| Ora411C a răspuns:

Hei,conturile google se pot creea si de pe alte telefoane.Roaga pe cineva sa iti faca un cont google, il bagi acolo si voila, telefon reparathee hee Asa am facut si eu multa bafta:*

| panther2007 a răspuns (pentru Ora411C):

Nu merge cum spui tu, pentru ca surpriza telefoanele ce au sustem de operare android si au cont gmail cand nu mai stii schema de deblocare iti cere contul pe care tu ai configurat telefonul nu iti cere alt cont, sistemul iti cere parola de la cont.

| panther2007 a răspuns (pentru Ora411C):

AnneAn uite ce trebuie sa faci:
1. Inchide telefonul
2 Intra in Rom Recovery
pentru a intra in Rom recovery este necesara o combinatie de butoane ce trebuiesc apasate in acelasi timp sunt 3 combinatii posibile:
power+volum up
power+volum down
power+home
power+volum up+home
power+volum down+home
Una din aceste combinatii te duce in download mod(lucru ce pe tine nu te intereseaza asa ca daca intri in download mod dai cancel), dar una te duce sigur in Rom recovery
Acum ca ai intrat in Rom recovery, trebuie sa stii sa navighezi:
volum up/down= sus/jos
power/home/search= selecteaza9una din aceste taste iti selecteaza comanda, de obicei power selecteaza, dar la unele telefoane poate sa selecteze si tasta home sau search)
back= inapoi
acum ca stii sa navighezi in rom recovery uite ce trebuie sa faci:
Cauta rubrica Wipe data/factory reset si selecteaz-o
Selecteaza rubrica Yes Wipe all user data
Dupa ce se termina procesul de formatare dai back(asta in cazul in care nu a revenit in meniul initial rom recovery)
Acum selecteaza rubrica Reboot System now
Acum telefonul tau se va restarta, o sa iti apara sigla android sau Vodafone(in cazul tau) procesul asta de incarcare va dura ceva timp insa dupa ce se va termina telefonul tau o sa intre in meniul de configurare android exact ca atunci cand ai pornit prima data telefonul. Asta este tot ce trebuie tu sa faci!
P.S daca faci exact ce ti-am scris eu vei putea folosi din nou telefonul in mai putin de 5 minute, totusi trebuie sa iti spun de pe acum ca vei pierde toate numerele de telefon ce sunt in memoria telefonului si toate celelalte fisiere ce sunt salvate in telefon, insa nu vei pierde nimic de pe cardul tau de memorie, pierzi doar ce se afla in memoria telefonului. Apropo cand intri in Rom recovery tine apasat putin mai mult combinatia de butoane.
Toate astea fiind spuse sper ca te-am ajutat!

| Ora411C a răspuns (pentru panther2007):

thinking Okthinking

| Kariii a răspuns:

Si eu am avut un galaxy s. Si tot asa am facut si frate-meu mi l-a facut, dar i-am dat resetare totala. Acum nu stiu ce sa-ti zic. poti sa te duci si cu el la Vodafone [ cred, nu sunt sigura ] dar daca inca mai ai garantie la el. Poate ti-l face happy. sa la un centru de decodat telefoane. si acolo poate ti-l face.