| Ushhher a întrebat:

Buna tuturor,
La un telefon mobil, inainte sa-l folosesti (cand l-ai cumparat) trebuie sa-l pui in priza 12 ore sa tina bateria mai mult.
Eu n-am facut asa. Se poate sa fac sa dureze mai mult bateria, chiar si dupa 2 luni de folosinta. As dori sa mentionez ca am Vodafone Smart Chat si nu tine bateria nici o zi fara sa umbli la el
Dau funda + vot pentru un raspuns cat mai explicit.

4 răspunsuri:
| Vvistula a răspuns:

Se poate, insa daca e smart nu ar trebui sa se intample asa, depinde si ce capacitate are bateria

| angi_4331 a răspuns:

Da,dar nu toate(asta se numeste formatarea bateriei)

| Albertxxx a răspuns:

Da, doar ca nu o imbunatatesc semnificativ, in google play sunt unele aplicatii ( GreenPower Free battery saver, etc.) care o imbunatatesc, pentru unii durata bateriei a crescut la updateul de soft, in mare, cel mai "Sanatos" era sa il tii 12 ore, si eu am facut aceeasi greseala si acum regret, dar asta e.

| cris4u a răspuns:

Nu este adevarat ca trebuie tinut 12 ore pentru a se forma bateria..am evoluat,, nu mai suntem pe timpuri cu 12 ore,, cand telefonul iti spune ca este incarcat il poti decupla de la priza. daca il tii mult risti sa i se umfle bateria,,(am acasa baterii umflate din aceasta cauza ..seriously... )